VAŠINGTON, Investitori vjeruju da će Centralna banka SAD (Fed), na redovnom zasjedanju Komiteta za otvorena tržišta, pokrenuti novo “ulijevanje” svježeg novaca na tržišta.
Profesor univerziteta u Oregonu, Mark Toma u intervjuu Njujork Tajmsu ocjenio je da Fed neće, u narednoj rundi takozvanog kvantitativnog labavljenja, pristati na sveobuhvatnu pomoć kako bi se ekonomija SAD oporavila od tekuće krize.
Toma smatra da Fed pogrešno ocjenjuje potencijalne gubitke i korist od novog kvantitativnog labavljenja, prekomjerno strahujući od mogućeg rasta inflacije.
“Ova strahovanja potiču od rasta inflacije 1970-ih godina, kada je nekoliko godina za redom bila dvocifrena, a zaustavljena je samo oštrom monetarnom politikom predsjednika Fed, ali je za sada malo vjerovatno da bi to moglo da se ponovi”, navodi ovaj ekspert.
Inflacija u SAD je ispod projekcija Fed, a ni na finansijskim tržištima za sada nema najave da bi cijene mogle da “podivljaju”. Čak i ukoliko borba sa nezaposlenošću isprovocira rast inflacije, troškovi umjerenog rasta inflatorne stope biće zanemarljivi, mišljenja je Toma.
Fed bi, prema riječima Toma, morao da se oslobodi inflatornih strahova i objavi nov program otkupa vrijednosnih hartija, a poželjno je da to budu dugoročne hartije.
“Poželjno bi bilo da se mjesečno za te svrhe izdvaja oko 200 milijardi dolara. Program bi mogao da se stopira kada se nezaposlenost spusti ispod sedam odsto, ili kada inflacija poraste iznad četiri procenata”, kaže Toma.
Džon Kohrejn sa Univerziteta u Čikagu kaže za Njujork Tajms da se Fed iz sve snage trudi da podstakne privredni rast. Centralna banka je, dodaje on, radi toga već naštampala dva biliona dolara, odredila nulte kamate, obećavajući da ih neće povećavati nekoliko godina.
Stranci još uvijek masovno kupuju sve veći državni dug SAD, smatrajući da je stanje i njihovoj zemlji još gore. Čim pronađu bezbjedniji način za ulaganje novca, počeće da se oslobađaju američkog državnog duga, pa rastuću inflaciju Fed neće moći da zaustavi, tvrdi Kohrejn. Tanjug