SREBRENICA, Mnogi srebrenički stočari počeli su da rasprodaju stočni fond jer su brojna izvorišta u opštini presušila zbog dugotrajnih vrućina i došlo je do nestašice stočne hrane.
Pored puteva i na mnogim mjestima mogu se vidjeti natpisi kojima poljoprivrednici oglašavaju da rasprodaju stoku.
Poljoprivredni stručnjak iz Skelana Mićo Jovanović rekao je da su poljoprivrednici iz sela pored rijeke Drine, zbog ranije vegetacije, uspjeli da obezbijede hranu za stoku za predstojeću zimu, dok u brdovitim područjima to nisu uspjeli i prinuđeni su da prodaju stoku.
Načelnik za privredu srebreničke opštine Vesna Kočević rekla je Srni da se stočari nisu obraćali opštini za pomoć jer su svjesni da je suša zahvatila cijeli Balkan i da nema uslova da im opština pomogne na bilo koji način.
Stočari su, zbog nestanka vode na većini seoskih i šumskih izvorišta, prinuđeni da se na razne načine snalaze da obezbijede vodu i hranu za napajanje i ishranu stoke.
Mnogi stoku odvode i nekoliko kilometara do najbližeg izvorišta koje nije presušilo, ili vodotoka, a najveći broj stočara iz velikog broja srebreničkih sela dovozi vodu u buradima iz Drine ili sa rijetkih izvorišta koja odolijevaju suši.
Vodu dovoze na motokultivatorima, traktorima, kamionima, u kombi vozilima i automobilima, te sa konjskim zapregama. Mnogi skoro svakodnevno idu i do 20 kilometara da dovezu vodu za pojenje stoke i zbog dodatnih troškova su prinuđeni da rasprodaju stočni fond.
Dugotrajna suša opustošila je pašnjake pa su stočari prinuđeni da stoku već sada hrane oskudnim zalihama hrane pripremljene za zimu i mnogima je jedini izbor da krešu grane sa listopadnog drveća i lišćem hrane svoju stoku.
Cijena stoke, kao i uvijek u sušnim godinama, naglo opada. Ovce se prodaju po cijeni od 100 do 120 KM, iako je njihova cijena do prije 20-ak dana bila od 160 do 200 KM, u zavisnosti od težine. Srna