BANJALUKA, Institut za standardizaciju (BAS) BiH, sa sjedištem u Istočnom Sarajevu, prošle godine ostvario je 229.635 KM prihoda, što pokrije šestinu godišnjeg budžeta ove insitucije.
U 2011. godini BAS je potrošio 1.347.796 maraka, a najveći dio novca otišao je na plate 37 zaposlenih za koje je izdvojeno 925.527 maraka. Razne naknade među kojima su prevoz, topli obrok i regres za godišnji odmor plaćene su 127.414 maraka. Radnici BAS BiH prošle godine putovali su po inostranstvu za 37.876 maraka, dok je za službena putovanja po BiH potrošeno 12.027 maraka. U inostranstvo se putovalo uglavnom zbog seminara, obuka, uspostavljanja saradnje i razmjene iskustva sa sličnim međunarodnim i regionalnim institucijama i organizacijama. Na plaćanje računa za mobilne telefone sedam radnika u 2011. godini potrošeno je 4.169 maraka, 12 odsto više nego godinu ranije. U dva službena vozila Instituta prošle godine usuto je goriva za 3.166 maraka, a ukupni izdaci za upotrebu službenih automobila iznose 3.913 KM.
Riječ je o instituciji koja je nastala Zakonom o standardizaciji BiH koji je nametnuo visoki predstavnik 2001. godine. Tada je prestao da važi zakon o metrologiji, standardizaciji i intelektualnom vlasništvu i umjesto jedne dobili smo tri institucije, podijeljene po nacionalnom ključu. Tako je Institut za intelektualno vlasništvo pripao Mostaru, oblast metrologije Sarajevu, a standardizacija Istočnom Sarajevu.
Aleksandar Cincar, direktor BAS BiH, ističe da svaka članica EU, kao i potencijalne članice, preko državnog odnosno nacionalnog tijela za standardizaciju donosi izvorne i usvaja evropske i međunarodne standarde.
“Postojanje Instituta je opravdano. Evropska praksa je takva da u jednoj državi postoji jedno nacionalno tijelo za standardizaciju putem kojeg se preuzimaju evropski standardi. BiH preko ovog instituta ostvaruje članstvo u međunarodnim i evropskim organizacijama za standardizaciju i tako ima mogućnost preuzimanja njihovih standarda, kao BAS (bh.) standarda”, kaže Cincar.
BAS standardi su neophodni svim zainteresovanim stranama, privredi, tijelima državne uprave, institutima, laboratorijama radi praćenja stanja tehnike i konkurentnosti na međunarodnom i evropskom tržištu, kao i praćenja stanja evropskog zakonodavstva i kontinuiranog usklađivanja domaćeg sa zakonodavstvom EU. Međunarodni, evropski i nacionalni standardi drugih zemalja dostupni su kao BAS standardi jedino preko Instituta za standardizaciju BiH.
Institut je do sada preuzeo kao BAS standarde ukupno 23.625 standarda od čega je 14.005 evropskih standarda.
Inače, Institut predlaže strategiju standardizacije u BiH, bosanskohercegovačke standarde, zastupa i predstavlja BiH u međunarodnim i međudržavnim institucijama, proglašava standarde BiH, pišu Nezavisne novine.
Institut za standardizaciju BiH
Budžet – tražili 1.525.250 KM, potrošili 1.347.796 KM
Bruto plate – 925.527 KM (37)
Naknade – 127.414 KM
Putni troškovi – 49.904 KM
Telefonske i poštanske usluge – 17.757 KM
Troškovi za službena vozila (2) – 3.913 KM
Iznajmljivanje zgrada – 100.721 KM