SARAJEVO, Agencija za bezbjednost hrane BiH u kontinuitetu od 2006. godine preduzima aktivnosti na ispunjavanju preduslova za izvoz u zemlje EU, shodno svojim nadležnostima, a u saradnji sa nadležnim institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH, izjavio je direktor Agencije Sejad Mačkić.
“Agencija za bezbjednost hrane od početka svog rada prepoznala je značaj harmonizacije propisa o hrani sa legislativom EU, što je preduslov, kako za obezbjeđivanje visokog stepena zaštite zdravlja potrošača, tako i za izvoz na tržište EU”, rekao je Mačkić.
Prema njegovim riječima, na prijedlog Agencije Savjet ministara BiH je u proteklom periodu donio 90 propisa o hrani.
“Da ti propisi nisu usaglašeni sa legislativom EU, zaštita zdravlja potrošača ne bi bila na ovom nivou, a i proizvođači bi trpjeli veliku štetu usljed ekonomskih barijera”, naglasio je Mačkić.
On je naveo da je Agencija, između ostalog, u saradnji sa drugim nadležnim organima pripremila i propise koji su neophodni za izvoz hrane životinjskog porijekla iz BiH u zemlje EU.
“Agencija je pripremila Pravilnik o higijeni hrane, Pravilnik o službenim kontrolama u oblasti hrane i Pravilnik o mikrobiološkim kriterijumima za hranu, dok je za pripremu preostala dva pravilnika iz ‘higijenskog paketa’ zaključcima Savjeta ministara BiH zadužena Kancelarija za veterinarstvo”, naveo je Mačkić.
On je precizirao da su ovi pravilnici pripremljeni shodno obavezama definisanim u “mapi puta”, s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla, “Akcionom planu za adresiranje mape puta”, te zaključcima za 7., 10. i 13. sjednice Savjeta ministara BiH.
Da bi propisi koje je Agencija pripremila što prije bili dostavljeni Savjetu ministara BiH na donošenje potrebno je da ih, shodno važećoj zakonskoj proceduri, odobri Upravni odbor Agencije, koji se sastoji od tri predstavnika nadležnih institucija BiH, devet predstavnika nadležnih institucija entiteta i Brčko distrikta BiH, kao i tri člana koje na osnovu posebnih propisa imenuje Savjet ministara BiH.
“U interesu izvoznika hrane iz BiH, ali i cjelokupne domaće privrede, preduzeli smo sve zakonom omogućene mjere kako bi se što prije održala hitna sjednica Upravnog odbora Agencije”, istakao je Mačkić.
On je naveo da je Agencija od 2008. godine, kada je pripremljena prva verzija propisa iz “higijenskog paketa”, te propise dopunjavala sa izmjenama i dopunama uredbi EU.
“Agencija je u saradnji sa Evropskom komisijom i TAIEX-om organizovala niz javnih rasprava, ekspertskih misija, kao i doedukacija predstavnika svih nadležnih institucija u sistemu bezbjednosti hrane i subjekata u poslovanju sa hranom”, podsjetio je Mačkić izrazivši nadu da će to rezultirati što boljom implementacijom propisa.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je nedavno Srni da su Kancelarija za veterinarstvo, Kancelarija za zaštitu zdravlja i bilja i Agencija za bezbjednost hrane BiH dužni da u najkraćem roku Savjetu ministara BiH dostave usaglašen prijedlog “higijenskog paketa”.
“Higijenski paket” je naziv za pet evopskih direktiva koje BiH mora da primijeni ukoliko želi da domaćim proizvođačima hrane biljnog i životinjskog porijekla obezbijedi izvoz u države EU, uključujući i Hrvatsku, od 1. januara sljedeće godine. Srna