SARAJEVO, Prezentacijom proizvoda malih i srednjih preduzeća iz oblasti mlijeka, mliječnih prerađevina i poljoprivrede, u Sarajevu je danas zvanično završena uspješna realizacija projekta “Razvoj mikro, malog i srednjeg preduzetništva u Foči, Rogatici, Goraždu i Novom Goraždu”, koji je finansirala EU sa 400.000 evra iz sredstava IPA.
Proizvode je danas promovisalo osam predstavnika malih i srednjih preduzeća, individualni proizvođači mliječnih proizvoda, voća i povrća, rukotvorina i rafting opreme – četiri korisnika ovog projekta i četiri projekta koje je sa više od milion evra finansirala njemačka vlada.
Projekte su sufinansirale i nadležne opštine.
Putem ovog projekta podržano je 196 malih i srednjih preduzeća i individualnih proizvođača iz sektora proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i prerađivača voća i povrća tako što su im omogućeni robni grantovi za pokretanje preduzetništva i za unapređenje postojećeg poslovanja i poljoprivredne proizvodnje, kao i sertifikacije za evropske standarde kontrole kvaliteta kako bi poboljšali njihove ukupne kapacitete.
Projekte je provela njemačka nevladina organizacija HELP.
Otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Renco Davidi smatra da budućnost poljoprivredne i ove vrste proizvodnje u BiH upravo leži u malim proizvođačima, a da nema puno budućnosti za velike konzorcijume.
“Ovo je po standardima EU mali projekat, ali je veoma važan za učinak u podršci malim i srednjim preduzećima i ekonomskom razvoju. Ovo je u trenutnom ekonomskom okruženju veoma važan segment, ali će imati značaj i u budućnosti kako se bude razvijala privreda BiH”, rekao je Davidi prilikom prezentacije.
Naglašavajući da su problemi sa kojima se suočavaju mali proizvođači uglavnom u vezi sa nedostatkom postojanja mreže za povezivanje i teže dobijanje kredita i podsticaja, Davidi je istakao da je ovim projektom pokušano da budu prevaziđeni neki od ovih problema.
“Zato je važno pozabaviti se ovim pitanjima i pokušati prevazići probleme sa kojima se ovaj sektor suočava u smislu izgradnje kapaciteta odgovora nadležnih institucija na bolji način i postavljanja zakonodavnog okvira na čvrste osnove”, pojasnio je Davidi.
Šef finansijskog odjeljenja za projektni razvoj HELP-a Timo Stegelman rekao je da je u okviru ovog projekta pružena podrška za 196 klijenata sa područja Goražda, Novog Goražda, Foče i Rogatice.
“HELP je podržao više od 1 000 malih i srednjih preduzeća od kojih je 91 odsto još uvijek uspješan. Kroz ovaj projekat podržali smo i proces serifikacije poljoprivrednih proizvoda. Pružili smo podršku i sektoru turizma, zanatstva i uslužnih djelatnosti”, naveo je Stegelman i najavio da će 20. septembra biti organizovan veći sajam ovih proizvoda.
Šef Ekonomskog odjeljenja Ambasade Njemačke u BiH Florijan Burkhart rekao je da je njemačka Vlada samo ove godine HELP-u dostavila 350.000 evra iz dijela podrške jugoistočnoj Evropi.
“HELP je u BiH aktivan još od 1995. godine i bio je jedna od prvih njemačkih nevladinih organizacija koja se bavila dostavljanjem humanitarne pomoći BiH”, napomenuo je Burkhart. Srna