PRAG, BUDIMPEŠTA, Ekonomija Češke je u drugom kvartalu nastavila da slabi, dok se mađarska privreda vratila u recesiju jer su vladine restriktivne mjere u tim zemljama umanjile domaću tražnju, dok je kriza u evrozoni umanjila njihov izvoz.
Češka i mađarska ekonomija, druga i treća po veličini među bivšim komunističkim članicama Evropske unije, oslabile su u drugom tromjesečju po 0,2 odsto u odnosu na prethodna tri mjeseca, pokazali su preliminarni podaci statističkih službi u Budimpešti i Pragu.
Kvartalni bruto domaći proizvod (BDP) obije zemlje je na godišnjem nivou smanjen po 1,2 odsto, prenijela je agencija Blumberg.
U takvoj situaciji, vlade tih zemalja nastoje da smanje budžetske deficite uz pomoć mjera kao što je povećanje poreza, koje umanjuju potrošačke izdatke.
Izvoz iz kompanija kao što su “Škoda auto”, “Dajmler” i “Audi”, nastavlja da pruža podršku češkoj i mađarskoj ekonomiji, bez obzira na to što se ti proizvođači suočavaju sa slabljenjem tražnje sa svojih glavnih tržišta u 17-članoj zoni evra.
Ekonomija susjedne Slovačke, koja takođe zavisi od izvoza u evroregion, ojačala je u drugom kvartalu 0,7 odsto u odnosu na prvi.
Rumunska ekonomija je zabilježila prvi kvartalni rast od tromjesečja juli-septembar prošle godine.
Rast poljske ekonomije, najveće na istoku EU, vjerovatno je usporio na najniži nivo za devet kvartala, procjenjuju analitičari Blumberga. Ta zemlja će 30. avgusta objaviti pokazatelje za drugi kvartal.
Premijer Češke Petr Nečas, koji sprovodi mjere, uključujući povećanje poreza na prodaju, uvođenje novih poreza za one s većim prihodima i kresanje budžetskih izdataka radi smanjenja budžetskog deficita, stao je u odbranu tog plana, ukazavši da je neophodno da vlada u idućoj godini skreše budžetski manjak ispod limita u EU od tri odsto BDP.
Prema prognozi češke centralne banke, ovogodišnji BDP Češke će opasti 0,9 odsto.
Odsustvo inflacije podstaklo je centralnu banku Cceške da u junu snizi orijentacionu dvonedjeljnu kamatnu stopu na rekordno niskih 0,5 odsto, za četvrtinu odstotnog poena ispod glavne kamatne stope Evropske centralne banke. Kreatori politike u Pragu mogli bi da dalje snize kamatnu stopu ili da primjene druge mjere radi ostvarenja cilja inflacije, izjavio je početkom ovog mjeseca viceguverner Vladimir Tomšik.
U Mađarskoj se premijer Viktor Orban usredsređuje na zadržavanje budžetskog deficita u okviru limita EU. Madrajska je, poslije sedmomjesečnog odlaganja, u julu nastavila pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i EU radi dobijanja kredita od oko 15 milijardi evra (18,2 milijarde dolara), neophodnog za smanjenje finansijskih troškova i zaštitu od prenošenja krize iz evrozone.
Pokazatelji iz drugog kvartala “nisu iznenađujući”, saopštilo je mađarsko ministarstvo ekonomije. Tanjug