TARANTO, Uprava željezare u italijanskom Tarantu, najveće čeličane u Evropi, i italijanska vlada obećale su da će učiniti sve kako bi se spriječilo njeno zatvaranje nakon što je sud naložio prekid rada zbog “ekološke katastrofe”.
Stotinjak radnika blokiralo je u ponedjeljak ujutro na tri sata nacionalni put broj 7, koji povezuje taj grad s ostatkom Italije, u znak protesta protiv mogućeg zatvaranja čeličane, a sličan protest najavljen je i za danas.
“Podnijećemo žalbe svim mogućim instancama protiv odluke suda”, rekao je Mimo Panarelli, glavni sekretar Fim-a, sindikata radnika u čeličnoj industriji.
Sudija Patricia Todisko u petak je zabranila željezari da nastavi s radom u sektoru visokih peći zbog izvještaja koji je dokazao preveliku smrtnost u Tarantu povezanu s velikim zagađenjem, među ostalim i dioksinom.
Italijanska vlada u ponedjeljak ujutro je objavila da namjerava da podnese žalbu Ustavnom sudu kako bi spriječila zatvaranje te čeličane. Vlada je nedavno dodijelila više od 330 miliona evra za smanjenje zagađenja u toj željezari i njeno usklađivanje sa standardima.
Čeličana proizvodi devet od ukupno 28 miliona tona čelika proizvedenog u Italiji i zapošljava 11.500 ljudi, a od nje zavisi još 8.000 radnih mjesta.
Još 1990. godine Ministarstvo za zaštitu životne sredine proglasila je Taranto zonom visokog rizika. Otrovi koji se ispuštaju u vazduh doveli su ovaj grad na vrh liste najzagađenijih u Italiji i zapadnoj Evropi, a za čak 93 odsto od ukupnog zagađenja u Tarantu krivac je čeličana. Bizlife.rs