BANJALUKA, Suša koja je opustošila njive u Republici Srpskoj već je izazvala nestašicu pšenice, dok cijene kukuruza, čiji je prinos zbog tropskih vrelina višestruko umanjen, divljaju iz dana u dan, što će donijeti nova poskupljenja hrane.
Zbog nestašice na domaćem tržištu mlinari su prinuđeni na uvoz pšenice, ali je usljed suše koja je pogodila najveće svjetske proizvođače njena cijena drastično porasla. Zbog toga se mogu očekivati nova poskupljenja brašna, što će izazvati rast cijena hljeba i ostalih pekarskih proizvoda.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je “Glasu Srpske” da mlinari nisu otkupili ni kilogram domaće pšenice.
– Nudili smo im zalihe pšenice po cijeni od 0,38 do 0,42 marke po kilogramu, ali nisu prihvatili tu cijenu. Ratari više neće prodavati pšenicu, jer na tržištu vlada nestašica. Seljaci će pšenicu koju su proizveli iskoristiti za prehranu stoke, jer rastu i cijene stočne hrane – rekao je Usorac.
On je naglasio da su mlinari napravili veliku grešku što po povoljnoj cijeni nisu otkupili domaću pšenicu.
– Njihove greške, nažalost, platiće potrošači, jer su već poskupjeli pšenica i brašno, a uskoro će i hljeb. Mlinari su imali šansu da dođu do zaliha pšenice, ali to nisu iskoristili – kazao je Usorac.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da poljoprivrednici nisu ni prodavali domaću pšenicu.
– Mlinari će nastaviti da uvoze pšenicu iz zemalja u okruženju. Cijene pšenice divljaju i u Mađarskoj, odakle se najveće količine i uvoze u Srpsku i najvjerovatnije će dostići i 300 evra po toni. To će za sobom povući dodatno poskupljenje brašna, iako je već poskupjelo – rekao je Kos.
Osim pšenice na tržištu nedostaje i kukuruza, zbog čega njegova cijena raste svakodnevno.
– Za 100 kilograma kukuruza potrebno je izdvojiti 70 maraka, a njegova cijena će sigurno i dalji rasti – rekao je Usorac.
Jedan od kupaca na bijeljinskoj stočnoj pijaci rekao je da je za 100 kilograma kukuruza prije mjesec bilo potrebno izdvojiti od 40 do 45, a da se njegova cijena sada kreće od 65 do 70 maraka.
Semberski poljoprivrednici ostali su i bez očekivanih prinosa šećerne repe.
– Suša je uništila od 50 do 60 odsto šećerne repe na području Semberije. Suša je na šećernu repu uticala nepovoljnije nego na kukuruz i druge kulture. Šećerna repa se prerađuje u oktobru i novembru. Ako za nekoliko dana ne padne kiša, šteta će biti ogromna – rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Bijeljine Ljubo Maletić.
On je istakao da je ovogodišnja suša uništila gotovo sve poljoprivredne kulture.
– Zbog toga nas očekuje veliki rast cijena hrane – kazao je Maletić.
Manji prinosi i poskupljenje žitarica zadali su nove glavobolje i uzgajivačima stoke, koji su i do sada poslovali na ivici rentabilnosti.
– Stočni fond u RS je već duže vrijeme ugrožen, a farmeri već nekoliko godina nemaju nikakvog profita od svog rada. Zbog skoka cijena žitarica u idućem periodu doći će do naglog smanjenja stočnog fonda. Već u idućim mjesecima može se očekivati povećano klanje stoke i manjak ponude žive stoke na tržištu. To će za sobom povući poskupljenje hrane – rekao je predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić.
Farmer Ranko Sarajlić iz Laminaca kod Gradiške kaže da su stočari prinuđeni da smanjuju stočni fond, jer je sa sadašnjim cijenama žitarica nemoguće prehraniti stoku.
– Cijene žitarica divljaju. Već sada neki farmeri ne mogu da kupuju pšenicu i kukuruz i počinju sa klanjem stoke i prodajom mesa – rekao je Sarajlić.
Usorac je istakao da bi poljoprivrednici u novembru trebalo da izmire dug prema Direkciji za robne rezerve RS za preuzeti repromaterijal za proljećnu sjetvu u žitaricama ili novcu.
– Većina ratara neće moći da izmiri svoja dugovanja, jer je suša uništila sve. Ostali su i bez novca i bez žitarica – rekao je Usorac.
Kriza u svijetu
Grupa 20 održaće 27. avgusta hitnu telefonsku sjednicu da bi osmislila jedinstven odgovor na enormno poskupljenje hrane, izazvano sušom u SAD i povećanjem potražnje na tržištu.
Ministarstvo poljoprivrede SAD upozorilo je na nagli skok cijena žitarica, zbog čega je američki predsjednik Barak Obama sazvao hitnu sjednicu Kongresa kako bi pomogli poljoprivrednicima. Glas Srpske