BEOGRAD, Mjere Vlade Srbije za smanjenje budžetskog deficita još su u fazi najava, a neki put ka izlasku iz krize vide u prodaji državne imovine koja se ne koristi.
Iz Privredne komore Srbije spremaju se da sljedećeg mjeseca Vladi predlože načine za borbu sa krizom, a prodaja imovine bi mogla da bude jedan od načina.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić potvrdio je nedavno da se razmatra ta mogućnost. Zadatak nije lak, jer je za popunjavanje rupa u budžetu potrebno više od dvije milijarde dinara.
Najavljene mjere Vlade, kao što je povećanje poreza i akciza, kaže ekonomista Miroslav Zdravković -imaće mnogo više efekta naredne godine.
“Mjere moraju da budu nepopularne, mora da se smanji potrošnja, s time što mora da se vodi računa o standardu građana. One mogu da utiču pod pretpostavkom da se potrošni dio reguliše, da se, recimo deficit smanji na nekih 60-70 milijardi dinara u idućoj godini, što bi značilo a smo nakon četiri godine izašli iz prekomjerne potrošnje države”, kaže Zdravković.
I dok se država bori da nadoknadi ono što nema, veliki dio onoga što ima – praktično ne koristi. To su najvećim dijelom vojni objekti koji se više ne koriste, ali i obradivo zemljište na kome nema ratara i vile na ekskluzivnim lokacijama.
Država posjeduje blizu 700 hiljada objekata u svom vlasništvu, 100 hiljada stanova, a tu spisku nije kraj – država posjeduje skoro milion hektara obradivih površina, i istu toliku površinu pod šumama, kao i pola miliona hektara građevinskog zemljišta.
Konkretan prijedlog da se državna imovina koja nije u funkciji proda ili iznajmi na adresu Vlade uskoro stiže iz Privredne komore Srbije. Prema riječima Gorana Rodića, ukoliko Vlada prihvati taj prijedlog novca bi bilo dovoljno da država ne mora da se zadužuje.
“Naše zanimanje još prije tri godine kada smo mi dogovarali koji su to potencijali koji bi mogli da se bace u funkciju privrede i države bila je cifra je oko 20 milijardi evra, ono što je realno da se stavi od 184 milijarde koje su popisane i gdje postoji struktura imovine u Direkciji za imovinu Vlade Srbije”, kaže on.
A tek što Vlada završi sa rebalansom budžeta za ovu, čeka je usvajanje budžeta za narednu godinu. Očekivanja ministra finansija su da deficit 2013. godine bu de smanjen za oko 100 milijardi dinara. B92