BRISEL, Godinama se tvrdilo da u Evropi postoji podjela između bogatog sjevera i siromašnog juga.
Nakon ulaska bivših komunističkih država u EU pojavila se i razlika između zapada i istoka.
Ta podjela na siromašne i bogate nije se promijenila ni tokom najnovije ekonomske krize.
Najveću kupovnu moć u EU imaju stanovnici Luksemburga – 271 odsto u odnosu na prosjek Unije, dok su najsiromašnije Rumunija i Bugarska sa 46 odnosno 44 odsto.
Njemačka se sa 118 odsto nalazi među zemljama čiji građani imaju najveću kupovnu moć u EU, a Italija i Španija bilježe 100 odsto u odnosu na prosjek Unije i time zauzimaju mjesta na sredini tabele.
Finansijsku pomoć do sada su zatražile države sa juga, poput Grčke i Portugala. Kupovna moć njihovih građana iznosi 90, odnosno 80 odsto od prosjeka Unije.
Ipak, stvari nisu crno–bijele. Kupovna moć stanovnika Irske, članice EU sa sjevera, koja je takođe dobila milijarde kredita za pomoć pri izlasku iz krize, iznosi čak 128 odsto prosjeka Unije. To je više nego kod građana Njemačke, zemlje koja trenutno snosi najveći rizik kod spašavanja evra.
Eksperti zato upozoravaju da prezaduženost nema veze sa bogatstvom i siromaštvom, nego je posljedica finansijske i budžetske politike pojedinih država.
Oni upozoravaju da stvarna podjela unutar EU danas postoji između država koje žele da pojedinačni dugovi postanu zajednički i onih koje to odbijaju. Tako su Njemačka, Finska i Holandija posljednje tri od 17 članica evrozone koje se protive izdavanju zajedničkih državnih obveznica.
Ekonomski istoričar Olbreht Rihtl smatra da je pogrešno uvjerenje da sjevernoevropske države znaju bolje da raspolažu novcem nego zemlje na jugu. On ističe da je, istorijski gledano, Njemačka “kraljica dugova” i podsjeća da je u prošlom vijeku upravo Njemačka doživjela dva nezapamćena državna bankrota.
Razlike u ekonomskoj snazi unutar EU navele su bivšeg predsjednika Saveza njemačke industrije Hansa – Olafa Henkela da predloži uvođenje tzv. “sjevernog evra” za ekonomski jake države sjeverno od Alpa i “južnog evra” za ostale članice evrozone, prenose agencije.