BANJALUKA, Nakon što su suša i grad gotovo u potpunosti desetkovali ovogodišnji rod na voćnjacima, domaće fabrike, čija je proizvodnja bazirana na njegovoj preradi, našle su se u “neobranom grožđu”.
Iz banjalučke “Vitaminke” potvrdili su da ove sezone najveći problem imaju sa deficitom jagoda, kajsija i višanja, te da je situacija i s otkupom ostalih voćarskih kultura loša.
“Ova poslovna godina je dosta teška i već sada znamo da će naša proizvodnja biti manja od prvobitno predviđenog plana”, potvrdio je Žarko Mikić, direktor “Vitaminke”.
On je pojasnio da su loši vremenski uslovi dosta podigli otkupne cijene nekih vrsta voća, te da se “Vitaminka” odlučila da napravi manje otkupe.
“Na primjer, ove godine imali smo situaciju da jagoda iz Velike Kladuše košta više od dvije KM, a tako visoka otkupna cijena je za fabričke uslove neprihvatljiva”, rekao je Mikić.
On je dodao da menadžment “Vitaminke” trenutno radi na stvaranju balansa između toga u kojoj mjeri da se orijentiše na uvoz i koliko da smanji proizvodnju, te na koji način da napravi kalkulaciju starih cijena proizvoda.
Nikola Vukelić, vlasnik kompanije “Prijedorčanka” i voćnjaka “Agroimpex”, konstatovao je da je voćarstvo RS pretrpjelo stanje elementarne nepogode, ali da to nije zvanično objavljeno.
“Voćnjaci ‘Agroimpex’ su ove godine pretrpjeli štetu na rodu od 80 odsto. Uprkos štetama, moramo da izmirimo 2,7 miliona KM naših fiskalnih troškova, tako da sada radimo na tome da nam banke stopiraju otplatu kredita na narednih godinu dana, kako bi nam bilo olakšano poslovanje”, rekao je Vukelić.
On je dodao da je u trenutno veoma nepovoljnoj situaciji “Prijedorčanka” imala sreću, jer je ranije lagerovala velike količine voća koje će ove godine preraditi.
“Ovo u suštini znači da ćemo, uprkos teškim uslovima, na uvoz voća biti orijentisani u relativno maloj mjeri”, rekao je Vukelić.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, kazao je kako se katastrofalna godina poput ove za voćarstvo nije desila veoma dugo i da pojedinih vrasta voća na tržištu gotovo nema.
“Loša situacija je u značajnoj mjeri uticala na skok cijena pojedinih vrsta voća i za više od 100 odsto”, rekao je Dojčinović.
On je kao primjer skoka cijena i pada kvaliteta naveo da ove godine kruške prve klase uopšte nema, dok druga klasa košta 0,90 KM po kilogramu, što je više nego duplo skuplje u odnosu na prošlogodišnju cijenu.
Pritisci stranih trgovačkih lanaca
Iz banjalučke “Vitaminke” rekli su kako je jedan od otežavajućih faktora, u inače teškoj situaciji, i to što su sve jači pritisci pojedinih trgovačkih lanaca da počnu proizvoditi njihove robne marke.
“Nama zbilja ne pada na pamet da na bilo koji način ugrozimo naš tradicionalni brend, ali zbog toga što ne prihvatamo da proizvodimo robne marke stranih trgovačkih lanaca dobijamo lošije uslove za plasman i trgovinu našim proizvodima”, rekao je Žarko Mikić, direktor “Vitaminke”. Nezavisne novine