BEOGRAD, Da se javna preduzeća pitaju, zahtjevi za poskupljenje njihovih proizvoda bi vjerovatno već davno bili na stolu resornih ministarstava Srbije.
Iako iz nove vlade stižu obećanja da povećanja cijena usluga pojedinih javnih preduzeća neće biti, Narodna banka Srbije ne isključuje rizik da će inflaciju narednih mjeseci pogurati, između ostalog, i regulisani cjenovnici – oni koje pod kontrolom drži Vlada Srbije. Drugo rješenje je da firme poboljšaju naplatu i da teret ponesu – neplatiše.
EPS, “Srbijagas” i “Toplane Srbije” bilježe ogromna dugovanja korisnika. Potrošači struje duguju Elektroprivredi Srbije oko 92 milijarde dinara, od čega je dug građana, zaključno sa 1. julom, 47 milijardi, a privrede 45 milijardi dinara. Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihailović najavila je da povećanja cijena struje neće biti i da se traže mogućnosti za bolju naplatu i efikasniji rad javnih preduzeća. Sa tim se slažu i potrošači.
– Nema ekonomskog i društvenog opravdanja za povećanje cijene struje. Iznos nenaplaćenih potraživanja, koji je godinama na visokom nivou, potvrđuje mogućnost zadržavanja postojećih cijena električne energije – smatra Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije. – Znatne rezerve se nalaze u smanjenju gubitaka električne energije i posebno u smanjenju njene krađe.
Dugovanja “Srbijagasu” za isporučene energente dostigla su oko 70 milijardi dinara, a sam gas za potrošače je 30 odsto jeftiniji od realne cijene, nedavno je istakao Dušan Bajatović, generalni direktor ovog javnog preduzeća i napomenuo da ne zna kako će te dugove naplatiti. Bajatović je tada naglasio i da će paritet cijena gasa i električne energije biti jedno od krupnih pitanja za novu vladu.
Potraživanja toplana od privrede su 7,5 milijardi dinara, od budžetskih korisnika 3,34 milijarde, a od stanovništva 12,7 milijardi, što ukupno iznosi 23,5 milijardi dinara. Obaveze toplana za isporučene energente su za gas 18,06 milijardi, za mazut nabavljan na slobodnom tržištu 472,5 miliona, a za mazut pozajmljen od robnih rezervi 3,15 milijardi, za ugalj 887 miliona, lož-ulje 37 miliona, što ukupno iznosi 22,6 milijardi dinara. Toplane su najavile poskupljenje od 15 do 30 odsto, u zavisnosti od toga koje gorivo koriste, pa će tako oni koji redovno plaćaju znatno skuplje plaćati “solidarno” grijanje od svojih komšija koji ne izmiruju redovno pristigle obaveze.
Još dva sata
Iz Ministarstva energetike se čula najava i uvođenja dvočasovne jeftinije struje svakog dana, uz zadržavanje niže noćne tarife, ali i uvođenje tržišne cijene za platežno sposobnije, a socijalne cijene za siromašne. Pokret potrošača vjeruje da cijena struje treba da bude jedinstvena za sve, a najsiromašnijim potrošačima treba omogućiti besplatno korišćenje minimalne količine električne energije. Novosti