BEOGRAD, Država je tokom juna obustavila većinu plaćanja kako bi deficit u tom mjesecu bio minimalan, čuje se iz sadašnjeg Ministarstva finansija i privrede Srbije.
Među oko 234 milijarde dinara nagomilanih obaveza Srbije je i dug prema preduzećima koja su radila za javni sektor. U mjesecima dok iščekuju zarađeni novac, nadaju se da će ih ista ta država osloboditi avansnog plaćanja poreza na dodatu vrijednost. Kako sada stoje stvari, uplata ovog nameta po naplati važiće od sljedeće godine i to za zanatlije, preduzetnike i mala preduzeća.
Ko će tačno imati “poček” na PDV, znaće se kada Ministarstvo finansija krajem septembra predloži izmjene zakona o ovom porezu. Trenutno je najizvjesnije rješenje da će PDV po naplati uplaćivati preduzeća koja imaju godišnji promet do određenog limita, primjera radi – 500.000 evra.
Na naplatu potraživanja u Srbiji trenutno najviše čekaju građevinari. U prosjeku čak 223 dana, a najveći naručilac im je država.
– Stav građevinara je kratak i jasan – kaže za “Novosti” Goran Rodić, sekretar Udruženja građevinara Privredne komore Srbije. – Mi tražimo da se naplata PDV za projekte gdje je država investitor obavlja po naplaćenom poslu. Ne može država za izvedene radove da duguje neimarima, a da za iste te radove Poreska uprava od građevinskih firmi naplaćuje PDV unaprijed. Takvom politikom su nas i doveli u situaciju da su mnoga preduzeća pred likvidacijom. A, onda neka vide od koga će da naplate PDV. Ishitreni i kratkoročni potezi, koji prividno daju poboljšanje punjenja budžeta, dugoročno mogu da unište privredu. Građevinska operativa upošljava na hiljade malih i srednjih preduzeća. Olakšice za PDV samo za mala preduzeća i preduzetnike, dovele bi prvo njih kao kooperante velikih sistema u situaciju da ne mogu da naplate svoja potraživanja od velikih firmi, a pošto finansijski nisu jaki vrlo brzo bi propali.
Stručnjaci su, međutim, upozoravali da bi omogućavanje određenim preduzećima da po naplati uplaćuju PDV moglo da iskomplikuje poreski sitem. Jedino rješenje je omogućavanje naplate potraživanja u razumnom roku. Ovaj zakon se ne pominje među prvim mjerama Ministarstva finansija, ali je jedan zakonski prijedlog koji se bavi rokovima plaćanja javnog sektora vraćen u skupštinsku proceduru. Novosti