SARAJEVO, Masovni protest oko 50.000 radnika sve je izvjesniji i moguće je da će biti održan u drugoj polovini septembra, najvjerovatnije pred zgradom Parlamenta FBiH, s obzirom na to da vlast skoro ništa nije uradila na ispunjenju sindikalnih zahtjeva, rekli su juče u Savezu samostalnih sindikata (SSS) BiH.
Avad Bahto, potpredsjednik SSS BiH, rekao je da Sindikat prati i analizira rad vlasti na realizaciji zahtjeva koji su ponovljeni na protestu upozorenja u maju kada se pred zgradom Vlade FBiH sakupilo oko 8.000 radnika.
“Ne postoji ni sekunda razmišljanja u SSS da masovni protest treba prolongirati. Kako koji dan prolazi sve je više razloga da se on desi. Ono što je bilo započeto do protesta u maju u smislu prijedloga novih zakona nije se dalje pomaklo jer je Parlament FBiH ušao u krizu identiteta šta je parlamentarna većina pa svi projekti čekaju. Ne mislim da će u mjesec dana išta biti riješeno”, istakao je Bahto.
Naglasio je da se, s druge strane, životne stvari kao što su neisplaćene plate, doprinosi, stopa nezaposlenosti odranije ne rješavaju i nije realno danas, uz dodatni problem krize vlasti, očekivati da budu riješene.
Dodao je da pri tome vlast koja je u krizi trenutno na godišnjem odmoru.
“Izlaz mora biti široki bunt. Izvjesno je da se masovni protest mora održati. Tijela SSS će donijeti odluku”, napomenuo je Bahto.
Podsjetio je da nijedan od 40 stavova SSS nije do kraja ispunjen. Ove stavove, odnosno zahtjeve prihvatili su lideri stranaka bivše platforme koja čini Vladu FBiH, a potom i Vlada, te je sa SSS potpisan protokol o saradnji po kojem, s druge strane, Sindikat prihvata platformu stranaka.
Ti sindikalni zahtjevi odnose se na donošenje zakona iz oblasti radno-pravnog zakonodavstva, poboljšanje prava radnika i poslovnog okruženja, privatizaciju, jačanje privrede, investicije, zapošljavanje.
Fikret Berbić, predsjednik Granskog sindikata rudara BiH, koji je članica SSS, rekao je da tijela Saveza samostalnih sindikata BiH krajem avgusta treba da dogovore dalje korake.
“Ima opravdanja za masovni protest. Gotovo ništa se nije uradilo i uz to je kriza vlasti. Treba izvršiti pritisak na vlast. Radnici su u lošem položaju, nezaposleni su u katastrofalnom stanju”, dodao je Berbić.
Ibrahim Hrvat, predsjednik Sindikata firme namjenske industrije “Pretis”, smatra da do masovnog protesta neće doći “u ovakvoj zemlji gdje se sindikat većinom stavlja na stranu vlasti”.
“Mogu biti samo pojedinačni protesti”, dodao je Hrvat. Nezavisne novine