TIVAT, Crnogorsko primorsko čudo, zove se „Porto Montenegro“.
Hit južne obale, nautičko-stambeni, turistički kompleks, u čijim vodama titraju odsjaji skupocjenih jahti, ali i manjih brodića i ostalih plovila, modernih zgrada sa skupim stanovima, nudi glamur, ali i lijepe kutke za takozvani običan svijet koji kreće na more s malo novca.
Da je zaista ovo nautičko naselje sa marinom, pet rezidencijalnih objekata, brojnim restoranima, kafićima, buticima, super modernim bazenom i drugim sadržajima, koji čine grad u gradu, jedinstveno potvrđuje interesovanje i turista. Stranaca, ali i gostiju s eksjugoslovenskog prostora.
– Dnevno kroz naš „grad“ prođe između 7.000 i 10.000 ljudi. Ne samo posjetilaca Tivta, nego i cijele obale južnog Jadrana. Ima i onih koji „namjenski“ dođu: da provedu nekoliko sati ovdje. S druge strane, svih 250 vezova u marini su zauzeti – priča nam Danilo Kalezić, pi-ar menadžer „Porto Montenegra“.
I dok vlasnici jahti modernih linija i paluba od kojih zastaje dah, koji ljetuju u svojim stanovima i apartmanima u kompleksu, ali i hotelima širom „nevjeste Jadrana“, skupo plaćaju „ležaj“ za svoja plovila, ostali gosti ovdje uživaju za malo novca. Najbolju italijansku kafu valja platiti od 1,5 do dva evra, cjeđeni sok 3, a kompletan ručak s morskim ili drugim specijalitetima košta 10 do 15 evra. Ne malo je turista koji umjesto na okolne plaže dolaze na veliki bazen koji od ove sezone vodi španski brend „Puro bič“, koji ima svoje objekte u Marbelji, na Majorki i drugim poznatim centrima. Komplet ležaljki košta 30 evra, ali je to i neka vrsta konzumacije u koju je uključeno voće, kolač i još jedno osjveženje.
– Razlikujemo se od drugih, skupih marina po mnogo čemu – objašnjava Kalezić. – Ne nudimo samo skupi „smještaj“ za jahte, poput mamutskih „zimovnika“ i „ljetnikovaca“ u kojima zna ljeti biti i hladno. Mi smo spojili toplinu juga i moderna dostignuća jahting turizma. Sve naše objekte, od kojih nijedan ne prelazi četiri sprata, uklopili smo u tišinu Bokokotorskog zaliva, njegovo zelenilo i zaleđe koje se preko Lovćena veže do Durmitora i drugih visova crnogorskih, do kojih se brzo dolazi. „Porto“ je destinacija za ljude takozvanog srednje dobi, koji su u životu stekli ponešto, koji vole mir i vrhunsku, može se reći „ful“ uslugu. Ali i brojnih radoznalaca.
Stambeno naselje, koje posebno zanima imućnije, raste. Ove sezone su „proradila“ dva nova objekta – „Milena“ i „Tara“. Ukupno u svih pet objekata je 125 stanova i apartmana, a svega je prazno 7-8. Iako su cijene paprene i kreću se od 4.000 do 9.000 evra po kvadratu (najčešće se pazari, u prosjeku, za 7.000 – 8.000), interesovanje kupaca je veliko.
A ko su kupci? Priča se da je tu našao kutak za sebe i svjetski teniski as Novak Đoković.
– To je poslovna tajna. Pominjemo samo imena onih koji nam daju „odobrenje“ za to, kao što je nekadašnji as Formule jedan Edi Džordan. Đoković vezuje svoju jahtu kod nas, ali nije kupio stan, još uvijek – smješi se Kalezić.
A poznatih koji stignu na dan-dva, ili nešto duže, ima uvijek. U predsezoni je dolazio Pep Gvardiola, slavni bivši trener još slavnije Barselone, „očajna domaćica“ Teri Haček i drugi. Tokom avgusta biće ih ,kažu domaćini, još.
Kompleks „Porto Montenegro“ koji se prostire na 24 hektara, tek je dobio svoje obrise. U planu je izgradnja još 400 vezova za jahte, lijepih hotela i drugih objekata. U toku je gradnje hotela „Ridžent“, koji će imati 80 apartmana i koji će biti završen 2014. godine. Iako se nije još uvijek izašlo iz temelja, 25 ih je prodato. Onako, s projekta.
Ljeta vrelog 2012. u „Porto“ uplovljavaju ne samo jahte i brodovi sa svih meridijana, već i brojni umjetnički, kulinarski i šoping sadržaji. Upravo je u galeriji „Pizana“ otvorena izložba radova svjetskog majstora pop arta Endija Vorhola, koja nosi naziv „Petnaest minuta slave“. U julu su bile izložene grafike Salvadora Dalija, „Porto“ je bio i sponzor tivatsko-kanadske premijere „Penelopijada“, reditelja Dragane Varagić, koja je krajem jula održana u ljetnjikovcu „Buća“.
Svoje književno veče ovdje je imao David Albahari, a obilježeni su i „Dani Kanade“, svakako i zbog kanadskog milijardera Pitera Manka, koji je glavni investitor crnogorskog „čuda“ u Tivtu.
„Porto Montenegro“ živi svoj tihi, ali dinamični ljetni život. Već je ustaljeno pitanje koje se postavlja gostima koji su odmor proveli na Crnogorskom primorju: jeste li posjetili „Porto“ u Tivtu?
Najbolji poslovni potez
Dok za brojne privatizacije u Crnoj Gori, često i s pravom, kažu da su promašene, za tivatski „Porto“ se i vlast i najžešći kritičari režima slažu da je to najbolji poslovni potez. „Porto“ je nikao na mjestu nekadašnjeg remontnog zavoda „Arsenal“, od kojega je živjelo pola Tivta. Nostalgiju dokera tivatskih je na najbolji način „prepeglao“ kanadski milijarder Piter Mank, podižući ovaj grad uz more. Do sada je uloženo 150 miliona evra.
U naredne dvije godine biće uloženo još 100 miliona. I tu, naravno, nije kraj. O novim ulaganjima i objektima u „Portu“ pričaju tek kada je izgledan start. Dogovoren u saradnji s lokalnom upravom, koja je, kažu, izvanredna.
Zlatna flota
U „Porto Montenegru“ s ponosom ističu da su potpisali ugovor o čuvanju „zlatne flote“, koja će ovdje biti usidrena u narednih 30 godina. Riječ je o tri super jahte arapskog princa, koje uplovljavaju 2014. godine. Novosti