BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije radi, kako je potvrđeno „Novostima“ u ovoj instituciji, na obezbjeđivanju sredstava za isplatu penzija, plata u javnom sektoru i socijalnih davanja u septembru.
Za sada novca, bar prema tvrdnjama ministra finansija Mlađana Dinkića, ima za sve isplate u avgustu. U subotu je, poslije nedjelju dana kašnjenja, isplaćena i nadoknada za nezaposlene.
Iznosi neophodni za plaćanja iz Trezora obezbjediće se, tvrde nadležni, iz prodaje trezorskih zapisa.
– Pokušaćemo da zamijenimo taj skupi način zaduživanja gdje plaćamo kamatu od 14-15 odsto godišnje na dinarske plasmane povoljnijim kreditima iz svijeta, gdje su maksimalne kamate do tri odsto – kažu u Ministarstvu finansija.
Isplata redovnog povećanja zarada u javnom sektoru i penzija, a koje, prema važećem zakonu, sljeduje u oktobru ne dovodi se, kažu, u pitanju.
– Iako će troškovi tog povećanja biti veći nego što je to ranije bilo planirano, zbog veće inflacije u prethodnih šest mjeseci, za sada ostaje da ćemo pratiti rast cijena na malo – priznaju u Ministarstvu finansija, ali napominju da će se detalji ove isplate znati u toku pripreme rebalansa budžeta.
Srpski budžet, inače, nezaustavljivo piše „minus“. Zaključno sa junom troškovi države su za čak 110,3 milijarde dinara premašili prihode. Otuda i ne čude prognoze Ministarstva finansija i privrede da ćemo ove godine upisati rekordni deficit od čak 2,2 milijarde evra. Sada skoro bajkovito djeluju očekivanja iz vremena pisanja budžeta, kada smo se „nadali“ da ćemo 2012. godinu ispratiti sa „manjkom“ od oko 152 milijarde dinara.
Prema dostupnim podacima, prihodi državne kase iznose ukupno 652,4 milijarde dinara. Ukoliko nastave da stižu istim tempom do kraja godine, prošlogodišnji rezultat ćemo premašiti za svega 2,3 milijarde dinara. U odnosu na prošlu godinu, međutim, inflacija iznosi 5,5 odsto, za koliko su podignuti i iznosi obaveza prema državi. Da su je osnovice za oporezivanje pratile, prihodi bi u 2012. godini trebalo da budu za ukupno 65 milijardi veći.
Namet koji ove godine očigledno neće ispratiti tempo poskupljenja je porez na dodatu vrijednost. Za šest mjeseci uplaćeno je 169,5 milijardi, a ako ostane u istoj dinamici, u odnosu na prošlu godinu će podbaciti za 2,8 milijardi. S obzirom na rast cijena u međuvremenu, trebalo bi da olako premaši prošlogodišnji iznos.
Junski presjek otkriva i pad akciza. Za prvih šest mjeseci slilo se 75,2 milijarde dinara, a cijele prošle godine 170,89 milijardi. Podaci Poreske uprave u koje je uključena i julska naplata, pokazuju da je od akciza samo prošlog mjeseca stiglo 23,2 milijarde dinara. Pogled u izvještaj pokazuje da ni carine nisu bile dovoljno izdašne.
Dinar od uvoza
Prema podacima Poreske uprave, za sedam mjeseci stiglo je 139 milijardi dinara poreza na dodatu vrijednost od uvoza. U istom periodu lani iznos je bio oko 137 milijardi dinara. Dinar je u međuvremenu oslabio mnogo više od 1,4 odsto, koliko su „teži“ ovogodišnji prihodi.
Troškovi
Dok priliv u budžet nije pratio inflaciju, državni troškovi reklo bi se jesu. Do kraja juna potrošeno je 762,7 milijardi dinara. I ako se nastavi istom brzinom, ove godine će za 64,5 milijardi dinara biti veći nego u 2011. Najveći „skok“ imale su penzije. Na njih je, iz budžeta, za prvih šest mjeseci otišlo 230,3 milijarde dinara. Ako bi ista suma bila potrebna i za preostalih šest mjeseci, ukupan ceh bi bio 460 milijardi dinara. Čak 37,8 milijardi više nego lani. Iznos će, ipak, biti veći, jer nova vlada najavljuje 13. penziju za sve koji primaju do 15.000 dinara. Gruba računica kaže da će samo to koštati oko 60 miliona evra. Dio će vjerovatno morati da pokrije direktno budžet. Novosti