VAŠINGTON, U vrijeme kada privreda SAD posustaje, brojni ekonomisti očekuju da će američka Uprava federalnih rezervi (Fed) uskoro pokrenuti novu rundu kupovine obveznica.
Ta kupovina poznata je kao kvantitativno labavljenje.
U međuvremenu, predsjednik Fed-a Ben Bernanki izgleda čeka signale koji bi ukazali na to da su dodatni stimulansi za ekonomiju neophodni.
Nedavni ekonomski podaci u SAD bili su slabi, pogotovo u oblasti otvaranja novih radnih mjesta, prerađivačkom sektoru i maloprodaji, međutim, to očigledno nije bilo dovoljno da pokrene novo kvantitativno labavljenje, bar ne ove nedjelje, pišu agencije.
Dva izvještaja o zaposlenosti i maloprodaji očekuju se prije sljedećeg sastanka Fed-a, zakazanog za 12. i 13. septembar. Julski izvještaj o maloprodaji, koji treba da bude objavljen 14. avgusta, pokazaće da li potrošači, osnovni pokretač američke ekonomije, i dalje oklijevaju da troše na početku trećeg kvartala.
Prihodi od maloprodaje u padu su tri uzastopna mjeseca, što je najduži takav niz od izbijanja finansijske krize u 2008. U zavisnosti od tih podataka, Bernanki bi mogao da ima dovoljno materijala da pokrene nove stimulanse krajem avgusta, kada treba da održi govor na forumu visokih zvaničnika centralne banke u Džekson Holu u Vajomingu.
Još neki od instrumenata koje bi Fed mogao da upotrebi je sniženje kamatne stope koju centralna banka plaća komercijalnim bankama da parkiraju novac kod nje, a koja iznosi 0,25 odsto još od decembra 2008, što bi podstaklo kreditiranje.
Fed bi takođe, po uzoru na Banku Engleske, mogao da pokrene program pružanja jeftinih kredita za banke, u zamjenu za garancije da će one dati novac pozajmljivati pojedincima i preduzećima.
Mnogi ekonomisti, kao i sami zvaničnici Fed-a smatraju da će centralna banka SAD učiniti sve što je u njenoj moći da oživi posustalu američku privredu. Tanjug