BANJALUKA, BEOGRAD, Učešće domaćih preduzeća u jakim regionalnim konzorcijumima jedan je od načina da izađu iz lokalnih okvira i dobiju vrijedne poslove, što je posebno važno u recesijskim uslovima koji pritišću evropsko tržište, ističu analitičari.
Zadnji takav primjer je novoosnovani energetski konzorcijum “Serbia Energy Group” (SEG) iz Beograda, u koji je ušla i banjalučka kompanija “Elnos BL”, formiran s ciljem zajedničkog učešća na izgradnji energetske infrastrukture u inostranstvu.
U “Elektrovojvodini”, jednoj od članica grupacije, izrazili su očekivanje da će SEG iduće godine samo na afričkom kontinentu, odnosno na projektima u Nigeriji, Zimbabveu, Angoli i Bocvani, dobiti poslove u vrijednosti od oko 100 miliona evra.
Konzorcijum SEG, koji, pored “Elnosa BL” i “Elektrovojvodine”, čine Agencija za energetsku efikasnost Srbije, beogradski institut “Mihajlo Pupin”, kompanija “ION Solutions”, “Energotehnika južna Bačka” i “Saga”, ima namjeru da konkuriše na tenderima na tržištima srednje i jugozapadne Afrike, centralne Azije i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Direktor “Elektrovojvodine” Tihomir Simić, nakon potpisivanja sporazuma u Beogradu, izjavio je da članice grupacije mogu da realizuju sve poslove u distribuciji struje, od projektovanja do opremanja, izgradnje i obuke menadžmenta i radnika.
Članice SEG-a, pored razvoja elektrodistributivne mreže, baviće se i projektovanjem, savjetovanjem, razvojem i nadzorom u zaštiti životne sredine, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Kako je najavio Simić, konzorcijum će u posljednjem kvartalu ove godine početi intenzivno da se pojavljuje na tržištu i da u 2013. konkuriše na tenderima.
Pero Ćorić, direktor granskih udruženja u Privrednoj komori RS, kaže da je odluka “Elnosa BL” da se učlani u srbijanski energetski konzorcijum pozitivan primjer ulaska domaćih firmi u regionalne integracione procese.
On kaže da je RS poslijeratnim “pogrešnim” baziranjem privrednog razvoja na sektoru malih i srednjih preduzeća smanjivala konkurentnost domaćih kapaciteta koji su na taj način izgubili mogućnost tržište borbe s jačim inostranim privrednim sistemima.
“Zahtjevi na međunarodnim tenderima izuzetno su rigorozni i zato treba podržati svaku odluku domaćih firmi da se uključe u konzorcijume, koji, kako vidimo, pored proizvodnih preduzeća, uključuju i naučne ustanove. Bez integracija sa stranim kompanijama, preduzeća iz RS, bez obzira na veličinu, nisu u stanju da značajnije iskorače na ino-tržištu. U RS nema puno preduzeća koja su sposobna za tako nešto, ali je važno da menadžment počinje da uviđa da je takav potez jedini izlaz, posebno u aktuelna krizna vremena kada je unosnih projekata sve manje. Štaviše, to više nije stvar izbora, već predstavlja moranje za mnoga preduzeća”, ocjenjuje Ćorić.
S tim u vezi navodi i primjer laktaškog građevinskog preduzeća “Integral inženjering”, koje je u partnerstvu s makedonskom kompanijom “Granit” dostavilo najpovoljniju ponudu za izgradnju dionice autoputa od Prnjavora do Doboja u vrijednosti od 180 miliona KM u konkurenciji šest inostranih kompanija i konzorcijuma. Nezavisne novine