BANJALUKA, Kako Novosti saznaju iz podataka Poreske uprave Srpske, dostavljenih redakciji, najveći dužnici poreza i doprinosa, čiji dug pojedinačno premašuje deset miliona maraka, jesu privatna preduzeća, prije svega ona u stečaju, ali i aktivna javna preduzeća i određene javne ustanove.
Među top sedam najvećih dužnika za poreze i doprinose, kao i za naknade zaposlenima, računajući pregled Poreske uprave do 31. maja, na prvom mjestu je, ubjedljivo, trebinjski „Novoteks“. Ovo preduzeće u stečaju po osnovu neuplaćenih doprinosa i poreza na lična primanja duguje ni manje ni više nego 45.206.346,70 KM. Sa duplo manjim dugom, od 20.242.829,92 KM, drugo mjesto na ljestvici dužnika zauzele su „Šume Republike Srpske“. PU RS od ovog javnog preduzeća nastoji da naplati dug, uglavnom, opomenama i rješenjima za naplatu. U martu je jedan račun ove firme bio blokiran. Treće mjesto na listi dužnika PU RS pripada „Aleks petrolu“ iz Bijeljine, koji je takođe u stečaju. Ovo preduzeće duguje oko 17,6 miliona maraka.
Sa dugom manjim za milion, četvrti najveći dužnik poreskih obaveza u Srpskoj su Željeznice RS, koje za poreze i doprinose duguju više od 16 miliona, a taj dug poreznici pokušavaju da naplate opomenama i rješenjima za naplatu. Ovo preduzeće podnijelo je zahtjev za reprogram Ministarstvu finansija za dug od oko 11,7 miliona KM.
Privatno preduzeće „Darko produkt“ iz Laktaša peti je najveći dužnik poreskih obaveza u RS, sa dugom od oko 14,7 miliona KM. Slijedi „Balkal“ iz Banjaluke sa dugom od oko 12 miliona maraka. I u „Darko produktu“ i u „Balkalu“ preduzete su mjere prinudne naplate duga. Sedmi na listi najvećih dužnika za poreske obaveze je Klinički centar Istočno Sarajevo, koji Poreskoj upravi RS duguje oko 11,8 miliona maraka. Kao mjera prinudne naplate, blokiran je račun ove zdravstvene ustanove.
U prvoj polovini 2012. godine, kaže za „Novosti“ Ivan Vučković, službenik za odnose s javnošću PU RS, Poreska uprava je pokrenula 20.379 postupaka prinudne naplate, na ukupan iznos duga od 85.786.359,59 maraka. Naplaćeno je, međutim, samo oko 14 miliona.
– Ministarstvo finansija RS je od početka ove godine donijelo 95 rješenja o odlaganju plaćanja dospjelih poreskih obaveza određenim dužnicima (za iznos duga preko 5.000 KM), na maksimalan rok otplate do 36 mjeseci. I Poreska uprava RS je odobrila 33 rješenja o odlaganju plaćanja (na iznos duga ispod 5.000 KM), takođe na maksimalni rok otplate do 36 mjeseci – precizirao je Vučković za naš list.
Po njegovim riječima, poreskim obveznicima koji već imaju odobren reprogram na određeni rok on nije prolongiran.
– Po ranije važećem zakonu o Poreskoj upravi, na snazi je bilo 235 aktivnih sporazuma sa PU RS – rekao je Vučković.
Rokovi otplate
Ne postoje ograničenja za odlaganje plaćanja obaveza u pogledu iznosa duga, tvrde u PU RS, već samo u pogledu roka otplate – jednokratno, na period najduže do godinu dana, ili periodično u jednakim mjesečnim ratama, maksimalno do 36 mjeseci.
Uslovi za reprogram
Kako navode u PU RS, dužniku se može odložiti plaćanje poreskih obaveza koje su nastale najkasnije u godini koja prethodi godini u kojoj se podnosi zahtjev za reprogram. Poreski obveznik mora ispuniti i posebne uslove: da je izmirio dospjele pojedinačne poreske obaveze po osnovu doprinosa za PIO, za zaposlene kojima prije ili u periodu trajanja odgode plaćanja dospjeva neko pravo po osnovu PIO. Dužnik treba i da obezbjedi dug u korist PU RS (hipoteka dužnika, hipoteka trećeg lica, zalog na pokretnim stvarima, neopoziva bankarska garancija, jemstvo trećeg lica) dok za dug čiji iznos nije veći od 1.000 KM poreski dužnik nije u obavezi da obezbjedi poreski dug. Novosti