SARAJEVO,Agencija za osiguranje BiH skoro kompletan budžet od 557.546 KM potrošila je na plate, naknade, putne troškove, telefonske usluge, iznajmljivanje zgrada i troškove reprezentacije.
Naime, ova agencija, koja ima 11 zaposlenih, prošle godine iz budžeta BiH tražila je 609.609 KM, međutim dobila je 557.546 KM, od čega je 314.119 KM otišlo na plate, 32.983 KM na naknade, dok su za iznajmljivanje poslovnog prostora od 168,40 kvadratnih metara izdvojene 56.744 KM.
Putni troškovi zaposlenih u ovoj agenciji poreske obveznike BiH koštali su 17.720 KM, od čega je gotovo 15.000 KM potrošeno u inostranstvu. Troškovi službenih putovanja su isključivo vezani za prisustvo na radionicama, seminarima, konferencijama i studijskim putovanjima.
Na telefonske i poštanske usluge potrošeno je 12.367 KM, dok je na održavanje i troškove goriva za jedno službeno vozilo potrošeno 5.777 KM.
U odnosu na 2010. godinu, Agencija za osiguranje u 2011. godini potrošila je 50.000 KM više, a samo na troškove reprezentacije potrošeno je 12.500 KM.
“Pregledom pojedinačnih računa u vezi s konzumacijom jela i pića utvrđeno je korištenje sredstava reprezentacije za ručkove sa službenicima iz drugih institucija u čiju stvarnu službenu svrhu se u potpunosti nismo mogli uvjeriti”, navodi se u revizorskom izvještaju Agencije za osiguranje BiH.
Možda i najzanimljivija stavka iz budžeta ove agencije jesu naknade za sedam članova Upravnog odbora, koji su prošle godine održali svega pet sjednica, a mjesečno su redovno primali po 600 KM, odnosno 800 KM, koliko ima predsjednik Upravnog odbora. Na naknade članovima prošle godine potrošeno je 52.800 KM.
Članovi Upravnog odbora Agencije za osiguranje BiH ispred Ministarstva finansija i trezora BiH su Vera Letica, Zakira Muratović i Radmila Pustahija.
Ispred Ministarstva finansija FBiH član Upravnog odbora Agencije za osiguranje BiH je Nusreta Čerkez, a ispred Ministarstva finansija RS Snježana Rudić, pomoćnik ministra finansija RS.
Božana Šljivar i Ivana Brkić su članovi Upravnog odobra ispred Agencije za osiguranje RS i Agencije za nadzor osiguranja FBiH.
Većina sagovornika koje smo kontaktirali rekla je da se radi o agenciji koja je apsolutno nepotrebna u BiH, jer isključiva nadležnost industrije osiguranja je na entitetima, koji imaju svoje zakone i pravila poslovanja.
Željko Pervan, predsjednik Udruženja društava za osiguranje FBiH, kaže da Agenciju za osiguranje BiH treba ukinuti ili joj dati veće ovlasti jer u sadašnjoj situaciji uopšte nije potrebna.
“Sada trenutno kakva je situacija moglo bi se i bez njih i nisu nam potrebni. Treba je ili ukinuti ili joj dati veće ovlasti”, kaže Pervan.
On ističe da su u FBiH Prednacrtom zakona o obaveznom osiguranju u prometu predvidjeli da Agencija nadzire Biro zelene karte, jer se radi o nepokrivenoj sivoj zoni, te da bi tu imala posla.
“Tražili smo njihovo mišljenje, ali nismo dobili nikakav odgovor. Mislim da je to Vlada FBiH, bez njihovog mišljenja, usvojila kao prednacrt”, kazao je Pervan.
Koliko je Agencija za osiguranje BiH ozbiljna u svom radu, najbolje govore podaci s njene veb stranice, gdje “najsvježija” vijest datira još iz 1. aprila prošle godine. U odjeljku “međunarodna saradnja” najaktuelnija je vijest iz oktobra 2008. godine. Takođe, kada je u pitanju adresa Agencije, na sajtu su navedene dvije potpuno različite adrese i to Obala Kulina Bana, odakle su odselili, i nova adresa u Ulici maršala Tita.
Aida Imamović, šef za međunarodnu saradnju, statistiku, finansije i aktuarstvo u Agenciji za osiguranje BiH, kaže da je Agencija formirana na osnovu Zakona o Agenciji za osiguranje BiH, kojim su jasno propisane obaveze i dužnosti.
Komentarišući da mnogi ističu kako je Agencija za osiguranje nepotrebna BiH, Imamovićeva kaže da su to želje pojedinaca te da Agencija nije nastala sama po sebi nego u skladu sa zakonom i s opisom posla.
“Za svoj rad odgovaramo Vijeću ministara BiH i kompetentno mišljenje kako radimo i šta radimo je na Vijeću ministara”, kaže Imamovićeva.
Prema izvještaju o radu, koji je dostavljen Vijeću ministara BiH, aktivnosti Agencije za osiguranje BiH tokom cijele prošle godine bile su usmjerene na pripremu prijedloga unapređenja Zakona o Agenciji za osiguranje, sačinjavanje revidiranih tekstova memoranduma o razumijevanju s hrvatskim, srbijanskim i austrijskim regulatornim tijelima i tekući operativni poslovi.
Saša Čudić, direktor “Dunav osiguranja”, takođe ističe da nema potrebe za jednom takvom agencijom jer postoje entitetske agencije, koje su nadležne za tržište RS, odnosno FBiH.
“Ta agencija služi za prikupljanje podataka, a taj posao može da radi neko od ministarstava jer izvještaji entitetskih agencija su redovni i dostupni svima”, kazao je Čudić.
Inače, prema Zakonu o Agenciji za osiguranje BiH, stvarne nadležnosti ove agencije su da se osigura jedinstvena primjena zakona o osiguranju između entiteta, te da zakonodavstvo osigura jednak i ravnopravan položaj prema svim osiguravajućim društvima u BiH. Isto tako, nadležnosti ove agencije su da zastupa i predstavlja BiH u međunarodnim organizacijama te da rješava sporove između agencija za nadzor osiguranja u pogledu jedinstvenog tumačenja i primjene zakonodavstva o osiguranju, pišu Nezavisne novine.
Budžet – tražili 609.609 KM, potrošili 557.546 KM.
Bruto plate – 314.119 (11).
Naknade – 32.983 KM.
Putni troškovi – 17.720 KM.
Telefonske i poštanske usluge – 12.367 KM.
Troškovi za službena vozila (1) – 5.777 KM.
Iznajmljivanje zgrada – 56.744 KM