LONDON, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predviđa da će ove godine privreda Srbije ostvariti rast od 0,1 odsto, a da će 2013. godine biti 1,7 odsto.
EBRD je ocijenila da će u 2012. rast ukupnog domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji biti znatno niži od prošlogodišnjih oko dva odsto, s obzirom na to da je već u prvom kvartalu pao za 1,3 odsto na godišnjem nivou.
U prethodnom izvještaju iz maja se pominjala ista stopa za ovu godinu, dok je prognoza za 2013. snižena sa tadašnjih 2,6 odsto. Po EBRD, privreda Srbije trenutno pokazuje slabost na više polja, a najveći rizik predstavlja izloženost dužničkoj krizi u evrozoni, dok je stopa inflacije, nakon što je pala na rekordno nizak nivo, počela ponovo da raste.
Banka je dodala kako je domaća politika u Srbiji povećala nesigurnost prije i poslije nedavnih izbora, kao i da je pred novom vladom veliki izazov dovođenja u red fiskalnog stanja i smanjenja javnog duga.
Među zemljama bivše Jugoslavije, EBRD prognozira da će Hrvatska ove godine zabilježiti pad BDP od minus 1,2 odsto, a u 2013. 1,5 odsto, u Sloveniji minus dva i minus 1,4 odsto, u Bosni i Hercegovini rast od 0,3 odnosno 0,6 odsto, Makedoniji rast od 0,5 i dva odsto, te Crnoj Gori 0,4 i 0,8 odsto.
Za čitav region u tranziciji, EBRD očekuje da će ekonomski rast usporiti sa 4,6 odsto iz 2011. na 2,7 odsto ove godine, da bi 2013. blago ubrzao na 3,2 odsto, kako se negativne posljedice krize u evrozoni budu širile na istok.
Očekivanja za ovu i sljedeću godinu su nešto smanjena u odnosu na prognozu objavljenu u maju, što je prvenstveno posljedica smanjenih očekivanja privrednog rasta Rusije, koji će sa lanjskih četiri odsto vjerovatno usporiti na 3,1 odsto ove godine i 3,3 odsto 2013. godine, objasnila je Banka.
Većina zemalja centralne i jugoistočne Evrope koje su izložene dužničkoj krizi zone evra su već počele da bilježe usporenje privrednog rasta, ali pad cijena sirovina je sad počeo da pogađa Rusiju i druge države izvoznice sirovina.
Najveću opasnost po region u tranziciji predstavlja moguće dalje pogoršanje krize u evrozoni, ali bi pravovremena primjena odluka sa posljednjeg održanog samita lidera Evropske unije od 29. juna mogla da ublaži tu opasnost, naveo je EBRD. Tanjug