NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale, drugi dan zaredom, jer se čini da će Španija morati zatražiti cjelokupni paket međunarodne pomoći, a ulagače su razočarali i slabi kvartalni poslovni rezultati kompanija.
Dow Jones indeks oslabio je 101 bod, ili 0,79 odsto, na 12.721 bod, dok je S&P 500 pao 0,89 odsto, na 1.350 bodova, a Nasdaq indeks 1,20 odsto, na 2.890 bodova.
Od samog početka trgovanja cijene su akcija bile u dubokom minusu. Dow Jones i S&P 500 indeks u jednom su trenutku zaronili gotovo 2 odsto, jer je na površinu ponovno izronila evropska dužnička kriza.
U fokusu je Španija, koja je u recesiji i koja uvodi oštre mjere štednje kako bi zauzdala budžetski manjak. Tamošnje banke posluju s golemim gubicima, pa im je odobrena pomoć iz evropskih kriznih fondova, no ulagače zabrinjava prezaduženost španskih regija, prenose agencije.
Svjesna toga, tamošnja vlada je uvela program kreditiranja regija, za koji se u petak prijavila Valensia, a juče i Mursia. No, španski mediji pišu da bi još šest regija moglo zatražiti pomoć vlade kako bi podmirile svoje finansijske obaveze.
Zbog toga je sve izglednije da će Španija, kao svojedobno Grčka, Portugal i Irska, zatražiti cjelokupni paket međunarodne pomoći, a ne samo za banke.
Strahovanja od produbljivanja dužničke krize izazvala su skok prinosa na 10-godišnje španske obveznice na 7,5 odsto, najviši nivo od uvođenja evra i znatno iznad nivoa koji se smatra dugoročno neodrživim troškom finansiranja.
To je, pak, izazvalo oštar pad kursa evra, pa je prema dolaru zaronio na najniži nivo u dvije, a prema jenu u gotovo 12 godina.
Oštro je juče, više od 3 odsto, potonula i cijena nafte jer se ulagači plaše slabljenja potražnje zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih privreda.
Iz istog su razloga pale cijene drugih sirovina, pa su među najvećim gubitnicama bile akcije u energetskom i rudarskom sektoru.
Oštro je, gotovo 3 odsto, pala i cijene akcija McDonald'sa jer su poslovni rezultati tog lanca restorana brze hrane u drugom tromjesečju bili slabiji nego što se očekivalo.
Podbacili su i kvartalni rezultati Texas Instrumentsa, pa je cijena akcije tog tehnološkog diva pala 1,4 odsto.
Ipak, sezona objave kvartalnih izvještaja zasad je bolja od očekivanja. Prema podacima Reutersa, dosad je poslovne izvještaje za drugo tromjesečje objavilo 23 odsto kompanija, čije su akcije sadržane u S&P 500 indeksu, pri čemu ih je 67,5 odsto zabilježilo veću dobit nego što se procjenjivalo.
No, procjene su posljednjih mjeseci znatno snižene, a s obzirom na pogoršanje uslova poslovanja u svijetu, i dalje se smanjuju.
Tako su, na primjer, smanjene procjene zarada kompanija iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju. Sada se očekuje rast zarada za samo 0,9 odsto u odnosu na isti lanjski kvartal, dok se prije mjesec dana očekivao rast od 3,1 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 2,09 odsto, na 5.533 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,18 odsto, na 6.419 bodova, a pariški CAC 2,89 odsto, na 3.101 bod.