BEOGRAD, Centralna asocijacija proizvođača mlijeka u Srbiji apelovala je na nadležne da hitno preduzmu neophodne mjere da bi se spriječio poremećaj na tržištu i u proizvodnji mlijeka.
Osim na nadležne institucije, apel je upućen i svim proizvođačima mlijeka.
Asocijacija je predložila da se po hitnom postupku iz Robnih rezervi omoguci kupovina hrane preko Centralne asocijacije proizvođača mlijeka Vojvodine.
“Ona bi direktno učestvovala i kontrolisala ravnomjernu i ravnopravnu prodaju i distribuciju osnovnih komponenti za proizvodnju mlijeka – soja, kukuruz, stočno brašno, prema broju grla i količini proizvedenog mlijeka”.
Asocijacija smatra da je, takođe, neophodna uredba o minimalnoj proizvođackoj cijeni mlijeka , gdje bi mljekare bile prisiljene da isplate najmanjim proizvođačima najnižu cijenu mlijeka , a ostalima stvorila prostor za nadogradnju već postojeće cijene .
Po hitnom postupku trebalo bi donijeti uredbe da se farmerima omogući grejs perod od 12 mjeseci na sve kratkoročne i dugoročne kredite , bezkamatno i bez pitanja banaka, jer smo već imali situaciju da je država donijela uredbe sa mogućnošću reprograma na ovakav način, a banke nisu htjele da farmerima kredite reprogramiraju.
Takođe, trebalo bi da sve obaveze koje država ima prema farmerima reguliše i isplati, regres po umatičenom grlu do 15. avgusta 2012. godine, a premija mora da se poveća sa pet dinara na 10 dinara.
Asocijacija je predložila da lokalne samuprave u saradnji sa Republikom Srbijom donesu uredbu o ne plaćanju zakupa državne zemlje za sjetvenu 2012 – 2013. godinu.
“Ovo su neke od mjera koje će ublažiti posljedice rasta cijena, agilnosti prerađivača i možda na ovaj način preživimo 2012/2013. godinu i ne dozvolimo da se desi scenario iz 2003/2004. godine kada je cijena mlijeka bila 10 dinara, a cijena jednog kilograma kukruza 12 dinara, što je rezultovalo smanjenjem stočnog fonda za 400.000 životinja”, navedeno je u saopštenju.Tanjug