RIM, VAŠINGTON, Ekonomisti američke investicione banke “Meril Linč” smatraju da evrozona ima dva puta: da se raspadne ili da dopusti veliku devalvaciju jedinstvene valute minimalno za 20 odsto.
Italija, treća ekonomija zone evra, postavljena je u istu ravan sa Kazahstanom i Bugarskom. Do negativnog rejtinga ostale su joj samo dvije stepenice nadole.
Američka agencija “Mudis” smanjila je pokazatelje kreditne sposobnosti za šest evropskih država odjednom.
Kurs evra je pao do dvogodišnjeg minimuma – sve to izaziva veliku nevjericu u opstanak ovakve evrozone, a mnogi finansijski analitičari smatraju da ona neći ni opstati.
Ako je vjerovati saopštenjima iz SAD, Italija treba da se priprema za dalji pad pouzdanosti svojih državnih hartija od vrijednosti.
Iz “Mudisa” ukazuju na pad tempa rasta italijanske ekonomije, povećanje nezaposlenosti, pad prometa trgovine na malo.
Pominju se i spoljni rizici poput problema bankarskog sektora Španije ili mogućeg izlaska Grčke iz zone evra.
Neki američki eksperti ocjenjuju da “Meril Linč” zapravo pomaže Italijane savjetujući im da “dezertiraju” iz zone jedinstvene evropske valute te da vrate “staru dobru – liru”.
Iz “Mudisa” smatraju da bi obim izvoza Italije odmah “skočio”, a zemlja bi počela da vraća dugove.
Ostalim članovima evro-kluba Amerikanci nude devalvaciju sa istim ciljem.
Naravno, finansijski eksperti priznaju da će takav korak investitori ocijeniti kao “djelimično bankrotstvo”. U negativne efekte “dezerterstva” iz zone evra spada i povećanje cijena energenata.
Vijest “Mudisa” o smanjenju suverenog rejtinga Italije stigla je nekoliko sati prije nego što je Rim ponudio svoje državne obligacije. Ni ranije, ni kasnije.
Tako je nestala svaka šansa vlade u Rimu da dobije malo jeftinije zajmove.
Neki finansijski ekperti, ali i italijanski mediji, optužuju “Mudis” za “nepoštenu igru” i napominju da je ta agencija “dobro znala šta radi”.