LONDON, Zakon o radu, ugovor o radu i kolektivni ugovori sprječavaju vas da od onog trenutka kada ste dali ili dobili otkaz, pokupite svoje stvari i zalupite s vratima, nego morate odraditi ugovorni ili zakonski propisani otkazni rok.
U teoriji, otkazni rok vas štiti, da niko ne može preko noći da vas izbaci na ulicu bez posla, nego vam se daje mogućnost da u određenom periodu nađete drugi posao i ne ostanete bez primanja.
Takođe, otkazni rok štiti i poslodavca od mogućnosti da mu radnik „preko noći“ napusti radno mjesto, bez adekvatne zamjene. Ipak, otkazni rok najčešće ćete morati da odradite, pa je zato ovih nekoliko savjeta od velike važnosti ukoliko ste se našli u ovoj nezavodnoj poziciji.
U dobrim odnosima…
Nemojte spaljivati mostove, ako je to ikako moguće! U današnjoj situaciji nije na odmet na kraju poslovnog odnosa dobiti dobru preporuku, a možda će vam poslodavac i moći pomoći u traženju novog posla, ako čuje informaciju u poslovnim krugovima.
Šta možete da očekujete?
Postoje različite kombinacije koje će vam biti ponuđene za odrađivanje otkaznog roka – kraći otkazni rok sa manje beneficija ili trenutni raskid ugovora uz određenu novčanu naknadu. Šta god da vam bude ponuđeno, dobro razmotrite svoje opcije.
Recite „doviđenja“, a ne „zbogom“…
Pokušajte da odete iz firme visoko uzdignute glave i u dobrim odnosima, barem sa kolegama sa kojima ste svakodnevno radili. Naravno, na vama je da sami procjenite situaciju. Prilikom odlaska zahvalite im se na saradnji. Dajte im svoje nove kontakte. Smedia