BANJALUKA, BiH je u prvom kvartalu ove godine za servisiranje spoljnog duga isplatila 51,34 miliona maraka, od čega je trećina otišla na kamate i provizije.
U Izvještaju o izvršenju budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za period januar – mart 2012. godine navedeno je da od ukupnog iznosa datog za spoljni dug 66,6 odsto ide na otplatu glavnice, a 33,4 odsto na kamate, provizije i druge troškove kredita.
– U prvom kvartalu 2012. godine BiH je po osnovu servisa spoljnog duga isplatila 51,34 miliona, od čega se na otplatu glavnice odnosi 34,19 miliona, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 17,15 miliona maraka – navedeno je u izvještaju.
Od ukupno izmirenih obaveza, na FBiH se odnosi 30,12 miliona, na Republiku Srpsku 19,47 miliona, Brčko distrikt 0,03, a na direktne obaveze BiH 1,72 miliona maraka.
– Za kamate, servisne i ostale troškove najviše je isplaćeno po osnovu kredita FBiH i to oko 10,03 miliona, dok je po osnovu kredita RS isplaćeno 6,73 miliona KM – navedeno je u izvještaju.
Samo na provizije i bankarske troškove godišnje se daje više od 4.000 maraka.
Spoljni dug BiH na kraju prvog kvartala ove godine iznosio je 6,61 milijardu maraka.
Rukovodilac Sekcije za bankarstvo Udruženja ekonomista Republike Srpske SNjOT Marko Đogo rekao je “Glasu Srpske” da je posljednji MMF aranžman znatno uvećao spoljni dug BiH.
– Do 2008. godine imali smo određene izvore deviza koji su tada presušili, prije svega dotok deviza kroz bankarski sistem, imali smo veće strane investicije. Kada je to prestalo tražio se dodatni izvor i tu je došlo do aranžmana sa MMF-om – rekao je Đogo.
Dodao je da su uzeti krediti Svjetske banke i drugih finansijskih organizacija kratkoročni i korišćeni su za rješavanje tekućih problema likvidnosti.
– S obzirom na to da su njihovi rokovi istekli, došli smo u situaciju da vraćamo kredite, a da problemi nisu adekvatno riješeni – kazao je Đogo i dodao da na visinu rate i kamata utiče i struktura dospijeća.
Đogo je rekao da nije dobro ako jedna trećina otplaćenog duga otpada na plaćanje kamate.
– Vjerovatno je glavnica reprogramirana ili je na neki drugi način odgođeno njeno plaćanje, pa sada plaćamo samo kamate – rekao je Đogo.
Računajući i kamate i otplatu glavnice duga, u prvom kvartalu najviše je isplaćeno Svjetskoj banci i to 17,12 miliona maraka, što čini 33,35 odsto od ukupno servisiranog iznosa.
Slijedi Evropska investiciona banka sa 13,31 milionom, Evropska banka za obnovu i razvoj 11,03 miliona, Evropska komisija 4,44 miliona, MMF 2,43 miliona, te Saudijski fond za rekonstrukciju i razvoj 1,45 miliona maraka.
Ostatak je isplaćen Pariškom klubu, OPEC-u, vladi Španije, Unikredit banci iz Austrije, Erste, Rajfajzen banci. Glas Srpske