PARIZ, Francuski predsjednik Fransoa Oland obećao je danas da će preduzeti mjere da se zaustavi otpuštanje u proizvođaču automobila “Pežo” i da će oživjeti posustalu privredu.
U televizijskom intervjuu prvom od preuzimanja dužnosti i povodom Dana Bastilje, Oland je rekao da država neće stajati skrštenih ruku nakon što je fabrika automobila “Pežo Sitroen” /PSA Peugeot Citroen/ najavio otpuštanje 8.000 radnika.
“Taj plan je neprihvatljiv, o tome se mora ponovo pregovarati. Država to neće tek tako pustiti”, rekao je Oland u intervjuu za kanale TF1 i Frans 2, penose agencije.
On je dodao da će vlada pokrenuti konsultacije da nađe način da “smanji otpuštanja” i osigura da nijedan zaposlenik neće otići bez nadoknade.
Boreći se sa sve manjom prodajom u Evropi “Pežo” je šokirao Francusku u četvrtak najavom o otpuštanju radnika što je izazvalo bijes sindikata i istaklo probleme zemlje na međunarodnom tržištu rada.
Socijalista Oland izabran je u maju na osnovu obećanja da će oživjeti privredu, fokusirati se na rast a ne mjere štednje usvojene u drugim dijelovima Evrope zbog dužničke krize evrozone.
“Prioritet je zaposlenje. Sve se mora učiniti da stopa zaposelnosti bude dovoljno visoka na kraju mog petogodišnjeg mandata”, rekao je Oland.
On je, takođe, obećao da će Francuska očistiti svoje javne finansije kontrolom potrošnje i uštedama.
On je odbacio ideju svog desničarskog prethodnika Nikole Sarkozija da se drži zlatnog pravila o balansiranju budžeta u Ustavu Francuske.
“Rekao sam Francuzima da zlatno pravilo, povratak balansiranom budžetu, neće biti u Ustavu”, rekao je on.
Banka Francuske potvrdila je nedavno da će francuska privreda zabilježiti pad od 0,1 odsto u drugom kvartalu, prvi kavrtal negativnog rasta od kada je Francuska isplivala iz recesije u proljeće 2009.
Drugo smanjenje u trećem kvartalu značiće da se Francuska pridružuje drugim članicama EU kao što su Britanija, Grčka, Italija, Portugal i Španija, koje su u recesiji.
Oland je rekao da vlada ne namjerava da povećava porez na dodatu vrijednost /PDV/ jer bi to “oslabilo rast, dovelo do gubitka posla i smanjilo kupovnu moć ljudi”.