BEOGRAD, Većina firmi u Srbiji prešla je na takozvano evropsko radno vrijeme od devet do 17 časova. Preduzeća koja su se opredjelila da radni dan započnu od sedam ili osam ujutru uglavnom su u unutrašnjosti.
Staro radno vrijeme zadržala je većina javnih preduzeća, poput “Srbijagasa”, ali i firme iz unutrašnjosti. Zaposleni u “Srbijagasu”, na primjer, na poslu treba da se pojave u sedam ujutru, a već od 15 časova su slobodni.
Slično prolaze i zaposleni u domovima zdravlja, a posebno u unutrašnjosti. Radno vrijeme zdravstvenih ustanova je mahom od sedam do 19, ali podjeljeno u dvije smjene – od sedam do 15 i od 11 – 19 časova.
U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je takvo radno vrijeme u javnim preduzećima ostalo još iz doba socijalizma, što posebno važi za manje gradove i užu Srbiju. Tamo se, kako kažu, dešava da neke firme rade i od pola sedam ujutru.
Od sedam do 15 radi i “Gradska čistoća”, a u “Beogradskom vodovodu” se radi do 16 sati. U beogradskoj građevinskoj firmi “Mostogradnja” rade od sedam do 15.
Velike profitabilne firme prilagođavaju radno vrijeme potrebama posla. Na primjer, ekspoziture Folks banke u Beogradu rade do 17 ili 18 časova, u nekim dijelovima grada i duže.
Međutim, njihov rad sa stanovništvom je u Pančevu završen u 16. “Telekom Srbija”, poslovnice i korisnički centri rade od osam do 16, prenose agencije.