BANJALUKA, Vlada Republike Srpske pripremila je set projekata za potpuno zatvaranje svih kolektivnih centara i kolektivnih vidova alternativnog smještaja raseljenih lica i drugih socijalno-ugroženih kategorija stanovništva, a za realizaciju čeka se formiranje komisije za izbjeglice na nivou BiH koja će konačno odlučivati o raspodjeli sredstava za projekte.
Ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske Davor Čordaš rekao je da je riječ o kreditnim sredstvima takozvanog CEB projekta koji na nivou BiH iznosi 84 miliona KM, od čega je učešće entiteta i Brčko distrikta 26 miliona KM.
“Na prostoru Republike Srpske bila bi implementirana 23 miliona evra, od čega bi CEB projekat iznosio 18 miliona i on bi se sproveo u 15 opština u Republici Srpskoj”, rekao je Čordaš novinarima nakon sjednice Vlade na kojoj je razmatrana informacija o pripremi projekta „Podrška interno raseljenim osobama i drugim socijalno ugroženim kategorijama koje žive u kolektivnom i alternativnom smještaju“.
Čordaš je rekao da se ovaj projekat priprema od 2010. godine, te da bi Srpska mogla da krene sa realizacijom i zatvaranjem kolektivnih centara već danas, ali da u Predsjedništvu BiH još nije potvrđeno imenovanje komisije za izbjeglice koju je predložio Savjet ministara BiH.
On je naglasio da se trajno moraju zbrinuti ljudi koji godinama žive u ustanovama socijalnog karaktera, koji su stari i ne mogu da se brinu sami o sebi.
Čordaš je rekao da bi se u Republici Srpskoj radilo 18 projekata za 605 porodica.
Četiri projekta se odnose na sanaciju i dogradnju socijalno-gerijatrijskih ustanova u Derventi, Doboju, Modriči i Trebinju, 13 projekata se odnosi na stambene jedinice u Gradiški, Dubici, Prijedoru, Doboju, Modriči, Bijeljini, Bratuncu, Zvorniku, Istočnom Novom Sarajevu, Sokocu, Rudom, Višegradu i Trebinju, i jedan projekat se odnosi na kupovinu stambene jedinice u Foči, istakao je Čordaš.
On je dodao da bi projekat trebalo da traje tri godine, da su Vlada i resorno ministarstvo spremni i da se nadaju da se više neće razvlačiti formiranje komisije na nivou BiH jer se radi o kreditnim sredstvima, pa sve mora biti usaglašeno u toj instituciji. Srna