BANJALUKA, Predsjednik Udruženja pekara Republike Srpske Saša Trivić rekao je da nema nikakvih naznaka da bi u narednom periodu moglo doći do poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda.
Trivić je naglasio da je u toku žetva pšenice i da prinosi i kvalitet roda nije loš, te da cijena ove žitarice miruje.
“Ukoliko dođe do značajnog povećanja cijena pšenice, onda u nekom roku mora doći i do povećanja cijena hljeba. Ako pšenica poskupi za 20 ili 30 odsto, moraće se izvršiti i korekcija cijena pekarskih proizvoda”, dodao je Trivić.
On je naglasio da trenutno cijena pšenice iznosi od 0,36 do 0,40 KM po kilogramu, a cijena hljeba, u zavisnosti od gramaže, tipa i proizvođača – od 1,10 KM do 1,40 KM.
Trivić je podsjetio da su ove cijene hljeba iste već dvije godine i da su realne.
“U tom periodu je došlo i do pada i do povećanja cijena pšenice. Smatram da je ovo realna cijena hljeba, koja bi trebalo i u budućnosti da ostane”, istakao je Trivić.
On je naveo da Srpska najviše pšenicu uvozi iz Mađarske i Srbije.
Sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović smatra da nema prostora za poskupljenje hljeba i pekarskih proizvoda, navodeći da je hljeb u Srpskoj već godinama skuplji od hljeba u Srbiji.
On je dodao da je količina novca na tržištu Srpske limitirana i nije veća nego u prethodne dvije do tri godine, tako da nema prostora za neku značajniju turbulenciju na planu cijena, dok ne bude veća količina novca na tržištu.
Petrović je istakao da će cijenu pšenice odrediti tržište nakon žetve, koja je u Srpskoj u toku, ali i koja daje kvalitetnu pšenicu uprkos tome što su poljoprivrednici imali problema sa lošim vremenom.
On je naglasio da je žetva u Srbiji završena i da je ocijenjena kao kvalitetna i dobra, te da se predviđa prinos od oko milion i 900 hiljada tona, a od čega se oko 600.000 planira za izvoz.
Prema njegovim riječima, 40 odsto prosječne plate potroši se na prehranu, a brašno i tjestenine učestvuju sa devet odsto u ukupnim troškovima prehrane. Srna