SARAJEVO , Preduzeće “Terminali Federacije” ne obavlja osnovnu djelatnost u punom kapacitetu s obzirom da ni u prošloj godini nije preuzelo terminale tečnih goriva od sarajevskog “Energopetrola”, za šta je inače sarajevskoj firmi plaćena naknada, čime se Federaciji BiH i dalje nanosi materijalna šteta.
Utvrdili su to federalni rezovori koji su ponovo dali negativno mišljenje finansijskom radu “Terminala Federacije”.
U revizorskom izvještaju o prošlogodišnjem poslovanju “Terminala Federacije”, kao odgovorni za ovakvo stanje navedene su uprave čiji je rad ocijenjen neefikasnim, te Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH koje je okvalifikovano i kao nezainteresovano.
Revizori su upozorili da su uslovi za ulazak u posjed terminala stečeni 2007. godine, ali “Terminali Federacije” još ne ostvaruju ekonomsku korist od te imovine. Štaviše, ona je još u posjedu “Energopetrola”, firme koja je nakon dokapitalizacija prešla u većinsko vlasništvo mađarsko-hrvatskog konzorcija Mol/INA.
“Nije bilo razloga da Društvo ne uđe u posjed ove imovine, posebno ako se ima u vidu da značajan dio nje ‘Energopetrol’ nije bio ni uknjižio u zemljišne knjige”, navodi se u izvještaju, te se dodaje da aktivnosti po tom pitanju poduzete u prošloj godini nisu bile dovoljne.
Napomenuto je da je riječ o terminalima Živinice, Blažuj i Mostar, dok se ušlo u posjed imovine u firmi-kćerki “Naftni terminali Federacije” u Pločama, ali ta imovina nije uknjižena.
Revizori su između ostalog ukazali da, kada je riječ o terminalu Blažuj, “Energopetrol” ovu imovinu pet godina koristi nezakonito s obzirom da je od FBiH za ovaj terminal dobio naknadu i isknjižio ga iz poslovnih evidencija.
Takođe, revizori su utvrdili da nisu preuzeta ni investiciona ulaganja u hotel “Maršal” na Bjelašnici koja su isknjižena iz “Energopetrola” nakon dokapitalizacije.
Rasim Kadić, generalni direktor “Terminala Federacije”, rekao je da su poduzimani veliki napori da se pitanje terminala tečnih goriva riješi, te da se došlo blizu konačnog sporazuma.
“Uvjeren sam da u idućem revizorskom izvještaju neće stajati ova primjedba revizora. Nije mi drago zbog negativne ocjene, ali je ova uprava najmanje odgovorna”, dodao je Kadić.
Firma “Terminali Federacije” je u prošloj godini imala neto dobit od oko 16.200 KM, ali je gubitak do visine kapitala iznosio 1.106 KM i odnosio se na gubitak iz ranijih godina.
Plata generalnog direktora je 3,5 prosječnih neto plata u FBiH, uvećana za staž. Prosječna isplaćena neto plata u firmi iznosila je 1.615 KM. Najniža je bila 725 KM, a najviša 3.373 KM.
Preduzeće “Terminali Federacije” je u prošloj godini zaposlilo deset osoba, te je godina završena sa 24 uposlena od čega sedam na određeno vrijeme. Nezavisne novine