BEOGRAD, Proizvodnja čelika je u prvom tromjesečju 2012. u Srbiji bila u padu, dok je u svijetu zabilježen blagi rast.
U Srbiji je od januara do kraja marta proizvedeno 69 procenata manje gvožđa i čelika nego u istom periodu prošle godine, dok su finalni proizvodi od čelika podbacili za 60 odsto, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.
U istom periodu, ukupna ostvarena proizvodnja sirovog čelika u 62 zemlje koje se bave tom proizvodnjom bila je za 1,1 odsto viša nego u prvom kvartalu 2011, iako je u nekim regionima zabilježeno i njeno smanjenje.
Kako su istakli u PKS, pozivajući se na podatke srpske Asocijacije industrije čelika, vrijednost izvoza proizvoda od čelika iz Srbije u prvom kvartalu 2012. bila je za 67 odsto manja nego u istom periodu lani. Proizvodi “Željezare Smederevo” su u ukupnom izvozu učestvovali sa više od 90 procenata.
Manja proizvodnja logična je posljedica situacije u “Željezari Smederevo”, zbog odlaska američke kompanije “Ju-Es stil” i vremenskih neprilika u februaru, zbog kojih je bila privremeno obustavljena proizvodnja.
Međutim, ni kod drugih članica Asocijacije industrije čelika situacija nije bila zavidna, tako da neki proizvođači plastificiranih limova uopšte nisu radili u tom periodu.
Za oko pet odsto smanjen je i uvoz finalnih proizvoda, najviše betonskog čelika i valjane žice, dok je uvoz šavnih cijevi nekontrolisano rastao. Najveći podbačaj u potrošnji zabilježen je kod bijelog lima.
Prema podacima Svjetske asocijacije za čelik, u martu 2012. u odnosu na isti mjesec prethodne godine pad proizvodnje čelika bilježe region EU za 3,9 odsto, zemlje Zajednice nezavisnih država (bivši SSSR) za 2,1 odsto, Afrika i Srednji Istok za 1,7 odsto, a Okeanija za čak 20,7 odsto.
Ostali regioni su zabilježili rast proizvodnje u prvom kvartalu 2012, tako da je u evropskim zemljama koje nisu članice EU proizvedeno čak 8,7 odsto više nego u istom mjesecu 2011. To je najviši zabilježeni procenat rasta proizvodnje sirovog čelika po regionima.
Proizvodnja sirovog čelika u prvom kvartalu bila je veća u Azijskom regionu za 1,5 odsto, koji u ukupnoj svjetskoj proizvodnji učestvuje sa 64,2 odsto, zatim u Kini za 2,5 odsto, Sjevernoj Americi 6,7 odsto. Tanjug