BEOGRAD, Polovina srpskih turista će ove godine na odmoru provesti 10 dana i za to vrijeme potrošiti prosječno 300 evra, pokazalo je istraživanje kompanije “Viza”.
To zapravo znači da svaki drugi građanin Srbije planira da putuje negdje tokom ljetnjeg odmora.
Za odmor ljudi iz Srbije štede najčešće oko šest mjeseci, dok 17 odsto štedi do godinu dana.
Dvije trećine onih koji putuju ne planiraju da povećaju svoj budžet za odmor, 34 odsto će potrošiti više, dok 14 odsto ispitanika planira da smanji džeparac na moru.
Rezultati istraživanja koje je sprovela kompanija “Viza” pokazuju da 53 odsto Srba planira da ide na ljetnji odmor, dok 44 odsto njih neće putovati tokom ljeta – kao glavni razlog navodi se loša finansijska situacija.
Više od 40 odsto ispitanika planira da odmor iskoristi u julu ili avgustu, dok će 65 odsto njih ljetovanje provesti na nekoj od morskih destinacija. Skoro polovina ispitanika će iznajmiti privatne sobe ili studije, dok samo jedna četvrtina planira smještaj u nekom od hotela.
Istraživanje je pokazalo da Srbi najviše vole da ljetnji odmor provedu na moru, a među popularnim destinacijama su Grčka, Crna Gora, Turska i sve češće Hrvatska.
Interesantno je i to da se jedna trećina ispitanika odlučila za pristupačnije aranžmane u Srbiji, većina njih bira seoski turizam ili posjetu “velnes” i spa centrima. Prosječna potrošnja za ovakav vid odmora je oko 150 evra.
Na osnovu rezultata, skoro polovina učesnika istraživanja će provesti 10 dana na ljetnjem odmoru, dok će 18 odsto anketiranih uživati u odmoru između 11 i 15 dana.
Porodična putovanja su najčešći vid odmora u Srbiji jer više od polovine ispitanika planira da provede svoj godišnji sa porodicom, dok jedna petina planira da ide na odmor sa prijateljima. Interesantno je i to da više muškaraca planira da ide na odmor nego žena.
Rezultati su pokazali da dvije trećine srpskih turista organizuje put samostalno, dok jedna četvrtina koristi usluge turističkih agencija.
Na osnovu istraživanja, prosječan budžet za ljetnji odmor je oko 350 evra. Na pitanje koliko novca planiraju da potroše, 44 odsto odgovara od 101 do 300 evra, 18,8 odsto do 100 evra, 24,8 odsto planira da potroši od 301 do 600 evra, dok samo 10 odsto planira od 601 do 1.000 evra.
Istraživanje je pokazalo da će 34 odsto srpskih turista potrošiti više novca ove godine nego prošle, 35 odsto će potrošiti isto, dok će 14 odsto potrošiti manje novca ove godine. Troškove planiraju da smanje najčešće tako što će birati pristupačnije destinacije, ali i smanjivanjem budžeta za restorane i kafiće.
Šoping i smještaj su, takođe, stvari na kojima su spremni da uštede. Pored ovoga, način na koji planiraju da uštede je da sami organizuju svoj odmor, umjesto da koriste usluge agencija.
Istraživanje je pokazalo da je keš najčešće sredstvo plaćanja putnih troškova, pošto tri četvrtine srpskih turista planira da sve troškove plati na taj način. Novac u kešu u kombinaciji sa čekovima ili kreditnim karticama je znatno rjeđi metod plaćanja sedam do osam odsto ispitanika. Tanjug