PARIZ, Na kancelarku Njemačke Angelu Merkel treba paziti, strahovati od nje, ili joj se suprotstaviti na samitu EU danas i sutra, piše agencija AP.
Na samitu Evropske unije koji počinje danas, lideri Italije, Francuske i Španije vrše pritisak na svog sjevernog susjeda da se saglasi da podijele dugove prije no što tržište evrozone potone ka kolapsu. To kažu i najviši zvaničnici EU i Međunarodnog monetarnog fonda.
Tržište i investitori koji smatraju da su iznevjerena nejaka ranija obećanja o rješavanju dužničke krize Evrope, žele ove nedjelje proboj da bi se osiguralo da dužnička kriza u regionu ne proguta svjetsku ekonomiju, ali više ne očekuju samo riječi.
Proboj zavisi od Angele Merkel, konstatuje AP.
Ali, nije vjerovatno da će Merkel popustiti. Ona je u više navrata tvrdila, a ponovila to u srijedu, da su kratkoročna rješenja kao što su koncentracija duga ili aktivnije reagovanje Evropske centralne banke, beskorisni ukoliko vlade ne dokažu da mogu da upravljaju svojim budžetima. Ona želi prvo veliku, ambicioznu političku uniju.
Merkel na sastanak u Briselu donosi težinu najveće, najjače ekonomije kontinenta. Iako možda neće moći da promijene mišljenje Angele Merkel, drugi lideri koji su ranije izbjegavali da joj se suprotstave, možda se ovog puta neće uzdržati.
Italijanski premijer Mario Monti, u opasnosti da izgubi svoj posao zbog frustracije birača mjerama štednje, govori sve otvorenije.
Monti je u Briselu u srijedu uveče rekao da su Italijani dali velike žrtve i stavili deficit svoje zemlje pod kontrolu. Ali, prinosi od italijanskog duga skočili su ipak na najviši nivo za godinu dana.
Ako se Italijani obeshrabre vidjevši da njihovi napori ne pomažu, mogu se osloboditi “političke snage koje kažu da treba napustiti evropsku integraciju i evro, neka jedna ili druga velika zemlja ide dođavola – što bi bila katastrofa za cijelu Evropsku uniju”, rekao je Monti.
Izjave španskog premijera čak zvuče očajno. “Najhitnije je pitanje finansiranja. Mi se ne možemo još dugo finansirati po ovim cijenama; mnoge institucije i finansijske ustanove čak nemaju ni pristup finansijskom tržištu”, izjavio je Mariano Rahoj.
Sajmon Tilford iz Centra za ekonomske reforme rekao je da “Francuzi, Italijani i Španci pokazuju sve veću spremnost da nastupe kao jedan”. Oni ranije nisu bili voljni da izoluju Angelu Merkel, rekao je on.
Čak i ako se lideri svih 26 zemalja EU udruže protiv Angele Merkel, ona zapravo ne može da mnogo popusti. Njoj je nužno potrebna saglasnost Parlamenta za stalni fond evrozone za spasavanje, i za sporazum o budžetskoj disciplini. Oba dokumenta se očekuju u petak. Ali, i mnoge druge mjere koje su moguća rješenja krize, mogle bi zahtijevati izmjene Ustava Njemačke. Beta