LONDON, Privatne kompanije će preuzeti velike dijelove policijske službe u Velikoj Britaniji, u roku od pet godina, tvrdi Dejvid Tejlor-Smit, direktor “G4S”.
On je rekao da bi policijske snage širom zemlje mogle da potpišu sporazum slučan onom koji se nalazi na stolu u Vest Midlendsima i Sareiju, koji bi mogao imati kao rezultat da privatne kompanije preuzmu odgovornost za dužnosti u oblastima istrage zločina do transporta osumnjičenih i upravljanje obavještajnim aktivnostima.
Ova procjena je uslijedila nakon što je daljih deset policijskih jedinica uzelo u obzir razmatranje davanja posla privatnim kompanijama u obavljanju nadležnosti kao što su upravljanje zatvorima i održavanje IT sistema.
Tejlor-Smit, čija je kompanija u trci za ugovor vrijedan 1,5 milijardi dolara s policijom iz Vest Midlandsa i Sarija, kazao je da očekuje da će i ostale policijske snage širom zemlje preduzeti slične mjere u roku od pet godina.
Javnost će, prema njegovim riječima moći da vidi ili isti ili čak bolji rad policije, a građanima je svejedno ko vodi policiju, ko je finansira i licencira, objasnio je on. U skladu sa ugovorom 575 policijskih službenika prešlo je u G4S kompaniju .
Tejlor-Smit je objasnio da će “srž” nadlženosti policije ostati u javnom sektoru.
On je istakao da je dugoročno gledano optimističan u vezi policije, ali srednjoročno gledano pesimističan.
“Naš stav je da nikada ne bi pokušali da preuzmemo glavne funkcije policije, ali je jasno da konfiguracija policije u Velikoj Britaniji nije efektivna koliko bi mogla biti”; rekao je Tejlor-Smit.
U Velikoj Britaniji raste uznemirenost zbog uključenja privatnih preduzeća u policijske poslove. U maju je više od 20.000 policajca izašlo na ulice da ukaže na posljedice privatizacije policije.
Tejlor-Smit ističe da budžetski pritisak i politička volja uvlače privatni sektor u policiju, ali naglašava da time neće biti izgubljen “etos javne policije”.
Neimenovani portparol policije objasnio je da se policija ne privatizuje i da će osnovne policijske funkcije i dalje ostati u rukama državnih službenika, i da ni policijska ovlašćenja neće preći u ruke privatnika.
Istovremeno je, međutim, ukazao da postoji potencijal za veću ulogu privatnih preduzeća u budućnosti, koji bi mogao pomoći u pružanju policijskih usloga kako bi one bile bolje i jeftinije.
To bi, kako je objasnio moglo biti učinjeno, na primjer, kroz stavljanje na raspolaganje osoblja za kontrolne sobe ili zatvore, čime bi policajci bili rasterećeni nekih dužnosti. Tanjug