BEOGRAD, Ministarstvo poljoprivrede i trgovine Srbije detaljno analizira poskupljenja hrane u Srbiji u junu, kako bi se utvrdilo šta je tome uzrok, a nakon prikupljanja relevantnih podataka reagovaće u djelokrugu svojih nadležnosti, rekao je Tanjugu državni sekretar u tom ministarstvu Vladimir Matović.
Prema njegovim riječima, u junu mjesecu u odnosu na početak godine poskupilo je ulje od 2,47 odsto do 11,74 odsto, svinjsko meso od 23,77 odsto do 29,78 odsto, juneće od 8,45 do 17,64 odsto, a piletina od 17,74 odsto do 26,13 odsto.
Povećana je i cijena određenog broja proizvoda viših stepena prerade koja mogu biti posljedica promjene kursa dinara u odnosu na evro zbog većeg učešća uvoznih sirovina, dok u slučaju proizvodnje zasnovane na domaćim komponentama ekonomskog opravdanja za povećanje cijena nema, ocijenio je Matović.
„Ministarstvo će i u buduće, kao što je to radilo i do sada, uvijek u granici svojih ovlašćenja, u slučaju da samo tržište nije u situaciji da uspostavi ekonomski opravdanu ravnotežu, intervenisati na osnovu svojih zakonskih ovlašćenja kako bi otklonilo tržišne anomalije i zaštitilo, prije svega, najugroženije slojeve stanovništva“, poručio je državni sekretar.
Matović je ukazao i da značajnu ulogu u uređenju tržišnih odnosa ima i Komisija za zaštitu konkurencije koja iz domena svojih nadležnosti sankcioniše zloupotrebu dominantnog položaja na tržištu.
Tržišni inspektori sa svoje strane permanentno kontrolišu tržišno postupanje pri čemu je za šest mjeseci sprovedeno 10.018 kontrola trgovačkih marži, reako je on.
Vlada Srbije krajem decembra prošle godine uredbom je ograničila trgovačku maržu za osnovne životne namirnice na deset procenata i to za brašno tip 500, šećer, ulje, svježe meso, slatkovodnu ribu, mlijeko i jogurt. Rok važenja uredbe je šest meseci, do 30. juna.
Matović je naglasio da je od početka godine pojeftinio šećer između sedam i 8,26 odsto, dok su za oko 13 procenata niže i cijene brašna.
„Cijene dugotrajnog mlijeka u junu mjesecu kretale su se u odnosu na cijene sa početka godine od plus 1,23 odsto do minus 13,91 odsto u zavisnosti od proizvođača“, naveo je on.
Sličnu tendenciju bilježi i kratkotrajno mlijeko, čije se cijene u prvih šest mjeseci 2012. godine kreću od plus 0,8 odsto do minus 8,25 odsto, a najmanje oscilacije cijena na šestomjesečnom nivou zabilježene su kod jogurta i to od poskupljenja za 0,11 odsto do pojeftinjenja 0,18 odsto, ukazao je Matović. Tanjug