MOKRA GORA, Predsjednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Aleksandar Vlahović izjavio je juče, povodom odluke agencije “Mudis” da snizi rejting 15 velikih svjetskih banaka, da zbog toga ne očekuje neposredne loše posljedice na tržište Srbije, ali da se na duži rok mogu očekivati negativni efekti.
Vlahović je rekao da trenutne posljedice ne očekuje iz najmanje dva razloga: Prvo zato što većina banaka kojima je rejting smanjen ne posluju na tržištu Srbije, izuzev francuske Sosijete ženeral banke koja radi u Srbiji.
Drugi razlog je što će nivo eksponiranosti stranih banaka, koje već posluju u Srbiji, manje – više biti zadržan na istom nivou, objasnio je Vlahović.
“U nekom dužem vremenskom periodu, međutim, sigurno je da ova odluka (Mudisa) neće povoljno uticati na kredibilitet bankarskog sektora u Evropi, s obzirom da se u ovom trenutku uveliko priča o krizi, koja ponovo ”drma” bankarski sektor”, objasnio je Vlahović.
Drugim riječima, ponovo će biti potrebno uključivanje države u spasavanje bankarskog sektora, slično onome što se radilo 2009. godine, rekao je Vlahović i ukazao da sve to zajedno može da poljulja kredibilitet bankarskog sektora, a time i da ugrozi finansijski sektor u Srbiji.
Bonitetna agencija “Mudis” u petak je snizila rejting 15 najvećih svjetskih banaka, navodeći kao, razlog izloženost krizi u evrozoni.
Banke kojima je “Mudis” skresao rejting su: Benk ov Amerika, Barkliz, Sitigrup, Kredi svis, Goldman Saks, HSBC, JP Morgan Čejs, Morgan Stenli, Rojal benk ov Skotland, BNP Pariba, Kredi agrikol, Dojče bank, Rojal benk ov Kanada, Sosijete Ženeral i UBS. Tanjug