ATINA, Grčki novinar i ekonomsko-politički analitičar Takis Mikas smatra da grčki narod od nove vlade očekuje sprovođenje blaže evropske politike u pogledu mjera štednje uzdajući se u podršku socijalističkog francuskog predsjednika Fransoa Olanda.
Pobjeda Nove demokratije na parlamentarnim izborima u Grčkoj koja je optuživana da snosi dio krivice zbog izbijanja aktuelne krize, rezultat je straha Grka od napuštanja evrozone za šta se zalaže koalicija radikalne ljevice Siriza, rekao je Mikas francuskom dnevniku ”Figaro”.
Grčki narod od lidera Nove demokratije Antonisa Samarasa, koji je uspio da sastavi vladu postavši novi premijer, očekuje da će pokušati da ponovo pregovara sa EU i MMF o mjerama štednje kao i da revidira Memorandum sklopljen sa povjeriocima, ali to će zavisiti prije svega od njemačke kancelarke Angele Merkel i ostalih evropskih političkih lidera, smatra on.
Grčki novinar je objašnjavajući tako veliki uspjeh na izborima partije ekstremne ljevice Sirize, koja je osvojila 26,8 odsto glasova, rekao da ova ljevičarska struja postaje prva revolucionarna stranka u Evropi koja je specifična po tome što je podržavaju i državni činovnici koji su prethodno glasali za Pasok.
“Siriza je potparol ljudi koji imaju strah od privatizacije, gubitka posla, promjena”, rekao je Mikas.
Mikas novoj vladi predlaže održavanje referenduma na kome bi se narod izjasnio o budućem memorandumu o kome grčke vlasti treba da pregovaraju na evropskom samitu u Briselu 28. juna. Ukoliko bi narod podržao novi memorandum, potrebno je odmah sprovesti tri najvažnije reforme kao što su proces privatizacije, smanjenje broja funkcionera, kao i uvođenje kvalitetnijeg školskog sistema.
Grčki ekonomista je dodao da većina Grka želi nastavak evropske politike, ali primjenom labavijih mjera štednje uzdajući se na podršku novog francuskog predsjednika Fransoa Olanda, koji bi mogao izvršiti pritisak na Merkelovu da se situacija u zemlji popravi primjenom manje rigoroznih metoda.
Grčki narod, naglasio je Mikas, navikao je na lagodniji način život, na rad u državnom sektoru gdje su plate bile zagarantovane, gdje radno vrijeme ne traje dugo, pa teško prihvata promjene i nije voljan da odmah započne preko potrebne reforme, a bez toga niko mu ne može pomoći niti obezbjeđivati u nedogled finasijsku pomoć. Tanjug