VAŠINGTON, Kriza u evrozoni je dostigla kritičan stadijum, ocijenjuje se u najnovijoj procjeni Međunarodnog monetarnog fonda, koji je apelovao na 17 zemalja koje kao valutu koriste evro da i dalje budu odlučno posvećene snažnoj i potpunoj monetarnoj uniji, uključujući ujedinjeni bankarski sistem i čvršću fiskalnu integraciju.
U saopštenju MMF-a se navodi da bi veća kolektivna posvećenost “snažnoj i potpunoj monetarnoj uniji” doprinijela vraćanju povjerenja u održivost te unije.
Pored toga, MMF ističe kako bi ta posvećenost trebalo da uključuje održivi put prema bankarskoj uniji kao hitnom prioritetu, kao i veću fiskalnu integraciju, uz bolje upravljanje i podjelu rizika.
“Te mjere bi trebalo da prati sveobuhvatna strukturna reforma u čitavoj zoni evra, sa ciljem jačanja stope rasta, dok bi kratkoročno trebalo podržati tražnju kako bi se ublažile negativne posljedice primjene napora za prilagođavanje”, istakla je izvršna direktorka MMF, Kristin Lagard.
Fond je pohvalio mjere koje su dosad preduzete reda ublažavanja krize, uključujući posebne intervencije Evropske centralne banke na povećanju likvidnosti banaka u regionu, jačanje evropskog i svjetskog zaštitnog fonda za pomoć prezaduženim zemljama, usvajanje fiskalnog pakta, kao i posvećenost nacionalnih vlada fiskalnoj konsolidaciji i održivosti dugova.
Niske stope privrednog rasta i sve veći stres na tržištu ometaju smanjenje nivoa prezaduženosti, upozorio je MMF, dodajući da bi širenje “zaraze” izazvano daljom eskalacijom krize imalo značajan globalni uticaj, posebno na susjedne evropske zemlje.
MMF je istakao da odlučniji koraci prema potpunoj monetarnoj uniji zahtijevaju sveobuhvatne strukturne reforme u čitavoj evrozoni. Te reforme bi obuhvatale reformu tržišta rada u cilju povećanja zaposlenosti, povećanje konkurentnosti sektora međunarodno utržive robe na jugu Evrope, povećanje ulaganja u infrastrukturu i ljudski kapital u cilju podsticaja rasta i zapošljavanja, kao i reformu tržišta proizvoda kako bi bio stvoren “živahniji uslužni sektor i povećala se opšta produktivnost” sjeverne Evrope.
Takođe se treba pozabaviti problemom značajne razlike u konkurentnosti između zemalja, a u tu svrhu MMF je pozvao na reformu uslužnog sektora, smanjenje troškova rada i relativno prilagođavanje cijena između sjevera i juga Evrope uz pomoć monetarne politike.
Budući da je potrebno neko vrijeme da bi strukturne reforme oživjele privredni rast, kratkoročno treba podržati tražnju, istakao je MMF, predloživši sljedeće mjere: odlučnu primjenu fiskalne konsolidacije tamo gdje je tržišni pritisak jak, kao i nešto postepeniju primjenu drugdje, kako bi se podstakla tražnja u regionu.
Pored toga, MMF predlaže primjenu prilagodljivije monetarne politike tokom dužeg vremenskog perioda, kao i rekapitalizaciju slabih banaka, između ostalog putem direktne finansijske podrške iz Evropskog fonda za finansijsku stabilnost i Evropskog stabilizacionog mehanizma. Tanjug