ANKARA, Turska želi da u regionu ali i u svijetu preuzme snažniju političku ulogu.
Očekuje se da ta zemlje iduće godine uđe među 15 najvećih ekonomija svijeta.
“Turska se razvila u jednu od pet, šest najvažnijih zemalja svijeta”, kaže bivši američki savjetnik za bezbjednost Stiven Hedli i dodaje da “postoji izvjesna ironija u tome da li je Turska potrebnija EU ili EU Turskoj”.
Na Tursku se još prije deset godina gledalo kao na nedovoljno razvijenu i nedemokratsku zemlju, zavisnu od pomoći Međunarodnog monetarnog fonda, zemlju koja je očajnički pokušavala da uđe u EU.
Sada, nakon desetogodišnjeg neprekidnog ekonomskog rasta,Tursku nazivaju “evropskom Kinom”. Ta pretežno islamska zemlja, sa nereligioznim i demokratskim sistemom i liberalnom ekonomijom, stoji kao mogući uzor za Bliski istok i Afriku.
Husein Bagči, profesor za međunarodne odnose, smatra da su “nastojanja Turske da dobije više uticaja u svijetu usko povezana sa ekonomskim razvojem, rastućim uspjehom, rastućom političkom stabilnošću i kandidovanju zemlje za pristup EU”.
Turska ekonomija danas je na 17. mjestu u svijetu, a prema prognozama Međunarodnog monetarnog fonda, već sljedeće godine bi se mogla popeti na 15. mjesto. Zbog svog angažmana Turska će 2015. godine preuzeti i predsjedavanje grupom G20.
Zamjenik turskog premijera Ali Babakan je rekao da do 2023. godine, na stogodišnjicu osnivanja republike, Turska želi da bude i među deset ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta i članica EU, prenose agencije.