TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer je američka centralna banka razočarala ulagače koji su očekivali agresivnije labavljenje monetarne politike, dok su cijene sirovina pod pritiskom zbog smanjenja procjene rasta američke ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,8 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,8 i 1,5 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,8 odsto.
Juče su, nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda produžili primjenu tzv. ‘Operacije Twist’ do kraja godine, što je bilo očekivano, no ulagače je razočaralo što nije najavljena nova, treća runda kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Doduše, centralna je banka poručila da je spremna preduzeti dodatne mjere ako to bude potrebno, no ulagači su ipak očekivali više, prenose agencije.
Loše raspoloženje na tržištu posljedica je i novih naznaka usporavanja rasta kineske ekonomije. Jutros je HSBC banka izvijestila da je njen PMI indeks industrijske aktivnosti u junu oslabio osmi mjesec zaredom, pri čemu su izvozne porudžbine i cijene skliznule na najniži nivo od 2009. godine.
Pod najvećim su pritiskom jutros akcije u rudarskom sektoru, što je posljedica pada cijena sirovina jer se ulagači plaše slabljenja potražnje, s obzirom na usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda.
Juče je, naime, Fed smanjio procjene rasta američke ekonomije u ovoj godini u rasponu od 1,9 do 2,4 odsto, s 2,4 do 2,9 odsto, koliko je procjenjivao u aprilu.
„Američka ekonomija nije u dobroj formi. Dodajte tome evropsku dužničku krizu i slabost globalne potražnje, pa je jasno zašto se očekuje slabljenje potražnje za sirovinama”, kaže Ken Hasegawa, trgovac na tržištu sirovina.
Nakon što je već juče potonula za 2,2 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila daljih 90-ak centi, na 80,45 dolara po barelu, blizu najnižih nivoa u posljednjih osam mjeseci.
I dok su na svim azijskim berzama cijene akcija pale, na Tokijskoj su porasle. To se zahvaljuje slabljenju jena prema dolaru, što pozitivno utiče na japanske izvoznike jer na taj način njihovi proizvodi postaju konkurentniji na svjetskom tržištu.
„Pozitivan uticaj slabljenja jena trebao bi amortizovati razočaranje ulagača zbog smanjenja procjena rasta američke ekonomije i nedostatka novih podsticajnih monetarnih mjera. No, ne treba očekivati značajniji rast cijena akcija”, kaže Masayuki Doshida.
Nakon jučerašnjih odluka Feda, dolar je na valutnim tržištima ojačao prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skočio s jučerašnjih 78,85 na 79,70 jena.
No, u odnosu na evro američka je valuta oslabila. Cijena evra porasla je s jučerašnjih 1,2675 na 1,2695 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs vura skočio je s jučerašnjih 100 na 101,05 jena.