NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu berzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni nakon što je Fed odlučio produžiti program otkupa državnih obveznica, ali je razočarao ulagače koji su očekivali dodatno labavljenje monetarne politike.
Dow Jones oslabio je 12 bodova, ili 0,10 odsto, na 12.824 boda, a S&P 500 indeks 0,17 odsto, na 1.355 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,02 odsto, na 2.930 bodova.
Posljednjih dana cijene su akcija rasle jer su se ulagači nadali da će Fed produžiti program prodaje kratkoročnih, a kupovine dugoročnih obveznica, koji ističe krajem mjeseca, kako bi snizio dugoročne kamate i tako podstakao rast privrede. Premda su juče čelnici Feda produžili primjenu te tzv. ‘Operacije Twist’ do kraja godine, ulagači su razočarani jer su očekivali dodatne mjere. Tim više što je juče Fed smanjio procjene rasta američke privrede u ovoj godini u raspon od 1,9 do 2,4 odsto, s 2,4 do 2,9 odsto, koliko je procjenjivao u aprilu. Zbog toga se ulagači pitaju zašto nije pokrenuo treću rundu tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Doduše, centralna je banka poručila da je spremna preduzeti dodatne mjere ako to bude potrebno, no ulagači su očekivali nešto određenije.
„S obzirom na smanjene prognoze rasta, što je samo po sebi razočaravajuće, očekivali bismo da će Fed biti znatno agresivniji. Kratkoročan pritisak na prodaju akcija posljedica je nezadovoljstva ulagača jer nije najavljeno dodatno kvantitativno popuštanje monetarne politike. Očito je da postoji razlika između onoga što tržište želi i onoga što je Fed spreman preduzeti“, kaže Chad Morganlander, portfelj menadžer u fondu Stifel, Nicolaus & Co.
Ulagače je razočaralo i nekoliko kompanija, među kojima Procter & Gamble i trgovački lanac Bed Bath & Beyond, smanjenjem procjena poslovnih rezultata u ovoj godini. Cijena akcija najvećeg svjetskog proizvođača roba za domaćinstva pala je za gotovo 3 odsto, a Bed Bath & Beyonda za čak 10 odsto. Suzdržanost ulagača posljedica je takođe dužničke krize u evrozoni.
Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je juče kako postoji mogućnost kupovine državnih obveznica na tržištu iz sredstava zajedničkih evropskih fondova za finansijsku stabilizaciju, ali da je to samo teoretsko pitanje o kojem se nije raspravljalo. To je razočaralo ulagače koji su se nadali da bi ti fondovi mogli kupovati španske obveznice, s obzirom da su prinosi na njih premašili kritični nivo od 7 odsto, koja se smatra dugoročno neodrživim troškom finansiranja.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo 6,5 milijardi akcija, dok je lani prosječan dnevni obim iznosio 7,8 milijardi. Na evropskim su berzama cijene akcije juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,64 odsto, na 5.622 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 0,45 odsto, na 6.392 boda, a pariški CAC 0,28 odsto, na 3.126 bodova. Hina