BEOGRAD, Deset dinara za kilogram maline.
Na otkupnom mjestu hladnjače “Stanić” kod Arilja, ova cijena, vidno istaknuta, dočekala je u ponedjeljak proizvođače koji su na skladištenje donijeli prve gajbice pune novog roda.
Za drugu klasu “crvenog zlata” isti kupac nudi – osam dinara, a jedan od većih proizvođača iz Radaljeva kod Ivanjice pokazuje otkupni list kao dokaz da nije u pitanju greška, zbog koje je sa priznanice slučajno izostala još jedna nula.
– Pitao sam na otkupnom mjestu da li je ovo greška, ili ismijavanje seljaka. Nisu mi ništa odgovorili. Samo se hvataju za glavu i sliježu ramenima. Kad je moje osmogodišnje dijete pitalo, da li da obere tri gajbice malina za jedan sladoled, nisam znao šta da odgovorim, – priča vidno iznerviran proizvođač.
U hladnjači “Stanić” objašnjavaju da je postavljanje cijene na vidno mjesto zakonska obaveza, a tako nisku ponudu obrazlažu činjenicom da se prava vrijednost maline još ne zna.
– To neće biti prava cijena, moramo čekati još nekoliko dana dok ne saznamo koliko će ovogodišnji rod vrijediti u inostranstvu – kaže Milan Stanić, vlasnik hladnjače.
Dok se berba polako zahuktava, u iščekivanju armije nadničara koji će u ariljski kraj doći po dnevnice “trbuhom za kruhom”, proizvođači maline ne odustaju od svog zahtjeva: traže 1,26 evra za kilogram roda.
– U selu Lipolist otkupljivač plaća 100 dinara za kilogram, ali je i to nedovoljno za pokrivanje troškova proizvodnje – tvrdi Dragan Bogdanović, predsjednik Udruženja proizvođača “Vilamet”. – Tražimo, takođe, da država subvencioniše svaki kilogram sa 20 centi.
“Na povjerenje”
Na jednom otkupnom listu hladnjače “Stanić” vidi se da je za 36,5 kilograma, koliko je imao u 17 gajbi, proizvođaču obračunato 383 dinara (sa PDV). Na istom papiru piše i to, da će ova hladnjača konačnu cijenu donijeti 31. oktobra “u skladu sa kretanjem cijene maline na evropskom tržištu”, a kao rok za isplatu naveden je 31. decembar 2012. godine. Novosti