BEOGRAD, Cijene aranžmana su ovog ljeta barem 20 odsto veće nego lani Četvoročlanom domaćinstvu za razne takse i kursne razlike, potrebno od 165 do 415 evra.
Kada se sve sabere, takse poskupljuju letnji odmor i za trećinu.
Tako da je uživanje kraj mora sve dalje od prosječnog novčanika građana Srbije.
Građani koji godinama ljetuju preko turističkih agencija već su se navikli na kursne razlike kao posebnu „klauzulu“ u svom aranžmanu.
Većina agencija vezuje se za određenu banku i vrijednost aranžmana mjeri po njihovom kursu. Ove godine, međutim, zbog velikih skokova evropske monete, razlike u kupovnom i prodajnom kursu su jak udar na ionako već prazne džepove građana.
Nijedna banka u Srbiji nema povoljan kurs. Za evro nude od 113,9, a kada ga prodaju traže skoro 121 dinar. Većina građana ne zalazi u banke da bi promjenila evre, ali za odmor u inostranstvu pravila to nalažu.
Tako će građani koji su planirali da uplate aranžman od 1.000 evra samo na kursnim razlikama izgubiti barem 50 evra. Oni koji su prikupili taj novac, u bankama mogu da dobiju od 113.970 do 115.010 dinara.
Na račun turističke agencije moraće da uplate od 118.470 do čak 121.140 dinara. Razlika je od 4.500 do 7.170 dinara.
Vidjevši da su razlike u kursu banaka velike, pojedine agencije su ovog ljeta pokušale da namame klijente ponudivši im aranžmane po srednjem kursu Narodne banke Srbije.
Taman se jedni troškovi podmire, stižu novi. Takse, kao i doplata za gorivo, fiksni su, pa najviše pogađaju one koji se odlučuju za jeftinije aranžmane. I, naravno, najveći su „udarac“ za porodice.
Koliko god djelovala mala, prosječna plata u Srbiji i ove godine može da podmiri troškove ljetovanja. Prosjek od 40.000 dinara, doduše, dovoljan je samo za jednog turistu. Kako bi porodicu odveli na more, većina će morati da se zaduži.
Prije krize sa platom od 32.746 dinara, koja je stizala 2008. godine, prosječan radnik je mogao da ode na odmor u Grčku i da mu nešto novca – pretekne. Tada je njegova plata vrijedila 407 evra, dok su aranžmani koštali oko 370 evra. Od jedne plate dvoje je moglo da ljetuje u Bugarskoj.
Već 2009. godine prosječna plata je zbog slabljenja dinara „pala“ na 342 evra. Za odmor u grčkom hotelu sa dvije ili tri zvjezdice i autobuskim prevozom trebalo je da se radi bar pet dana duže od mjesec dana.
Još teže je bilo 2010. godine, kada je plata u junu vrijedila manje od 330 evra. Zvanična statistika otkrila je da se tokom ove dvije godine devizni odliv od turizma iz Srbije smanjio za 43 odsto. Novosti