DUBROVNIK, Predsjednik Uprave američke osiguravajuće kompanije “Ameriken internešnel grup” Robert Benmoš smatra da će nakon evropske dužničke krize granica za odlazak u penziju biti pomaknuta na sedamdesetu ili čak osamdesetu godinu života.
On objašnjava da bi na taj način penzije i medicinske usluge postale pristupačnije,a da bi ljudi mogli duže da rade i skinu teret sa mladih.
U intervjuu za Blumberg, koji je dao u Dubrovniku, Benmoš je upozorio da bi izlazak Grčke iz evrozone značio katastrofu ne samo za Grčku, već i za cijelu Evropu.
Prema njegovoj ocjeni, građani Grčke moraju da shvate da ne postoji jednostavan izlaz iz krize, a vlada ih mora natjerati da rade više.
Ako se Grci vrate svojoj staroj valuti – drahmi, doći će do ogromne inflacije što će biti katastrofalno za ljude s fiksnim primanjima – smatra Benmoš.
U Grčkoj je krajnji životnu vijek 81,3 godine.
Grci efektivno u penziju odlaze sa 59,6 godina, što je među najnižim granicama u Evropi.
Stručnjaci smatraju da bi produžavanje granice za odlazak u penziju moglo da pogodi i Amerikance.
Istraživanja pokazuju da četvrtina Amerikanaca iz srednje klase očekuje kako će u penziju ići tek sa 80 godina, a ne sa 65.
Prema Galupovom istraživanju, prosječna životna granica za penzionisanje u SAD je dostigla 67 godina, a prije samo deset godina bila je – 63 godine.
Sredinom devedesetih godina prošlog vijeka Amerikanci su u penziju išli sa 60 godina.