BEOGRAD, Nakon ove globalne krize monetarna politika neće biti ista, a ciljana inflacija biće viša, navode guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić i glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore Nikola Fabris u knjizi „Monetarno-kreditna politika“ koja je danas predstavljena u Beogradu.
Autori smatraju da će finansijska stabilnost biti značajnija od cjenovne, te da je potrebna bolja supervizija banaka.
Kozarić je na promociji na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, kojoj su prisustvovali i guverneri centralnih banaka Srbije i Crne Gore, rekao da je saradnja monetarnih institucija u regionu mnogo snažnija, nego među političarima.
Monetarne institucije su, naveo je on, često predmet kritike, a danas se u krizi pokazuje da su one dio rješenja, ali ne mogu same, bez saradnje sa fiskalnom sferom.
„Dali smo neke naznake šta bi se moglo desiti, ali danas je jako teško i rizično davati prognoze“, rekao je Kozarić, navodeći da knjiga sadrži niz primjera prakse iz regiona.
Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Dejan Šoškić je rekao da knjiga pokazuje da su rješenja u zemljama u tranziciji specifična i bitno različita od onoga što se uči na fakultetima u razvijenim zemljama.
“Poseban kvalitet jeste to što se govori u kojem pravcu monetarna politika može ići“, rekao je Šošić.
On kaže da knjiga ukazuje na pitanje da li monetarna politika može biti nezavisna od finansijske stabilnosti, što je cilj centralnih banaka.
Guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić kaže da zemlje regiona imaju odličnu saradnju centralnih banaka, te dodao da ova knjiga ističe da je globalna ekonomska kriza stavila monetarnu politku i centralne banke pred velike izazove, jer banke nemaju više fokus na inflaciju, nego je težište na očuvanju finansijske stabilnosti.
Žugić je rekao da centralne banke ne mogu spriječiti pojavu kriza, ali mogu da minimiziraju kroz prevenciju troškove kriza, a autori se bave i time kako voditi centralu bankarsku politiku u krizi.
Jedan od recenzenata profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Željko Šain je rekao da se u knjizi zaključuje da je krajnji cilj monetarne politike porast društvenog blagostanja i dugoročna stabilnost cijena, te da se ističe da je ova globalna kriza ukazala na egocentričnost banaka.
„BiH je država u totalnoj tranziciji, a svi spoljni i unutrašnji faktori kao da istražuju dokle može izdržati čovjek ili preduzeće. Došlo se na vjetrometinu, kako da se snađemo sami, a ova knjiga daje odgovor na to“, rekao je Šain.
Autor Nikola Fabris je i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Srna