BEOGRAD, Pad cijene sirove nafte tipa „brent” na oko 98,39 dolara zabarel, uz dalje jačanje dinara, odnosno slabljenje evra i dolara moglo bi dovesti do pojeftinjenja goriva u Srbiji.
Za koliko tačno, zavisiće, prije svega, od regionalne ponude, odnosno od cijene po kojoj se derivati budu prodavali u rafinerijama u okruženju odakle se uvoze, ali i kod NIS-a, kažu u Udruženju naftnih kompanija Srbije.
Pojeftinjenje goriva bi odgovaralo i trgovcima i vozačima, jer je registrovan pad prodaje benzina i dizela od početka godine za pet do sedam odsto. Pojedinačno najveći pad je zabilježen kod evrodizela i dizela D2 i to zbog toga što se umjesto ovih derivata često točilo lož-ulje na koje se do prije dvije nedjelje nije plaćala akciza, pa je bilo neuporedivo jeftiniji, a po kvalitetu je potpuno odgovarao skupljem evrodizelu.
Sada, poslije uvođenja akcize od oko 57 dinara po litru, cijena lož-ulja je i dalje nešto niža na pumpama od evrodizela, ali u Udruženju očekuju da će se vozači zbog te minorne razlike u cijeni ubuduće opredjeljivati da kupuju provjereni dizel, a ne lož-ulje, koje napominju, i nije pogonsko gorivo, već služi za ogrev.
U Udruženju napominju da iako se očekivalo da će lož-ulje biti povučeno iz prodaje, odnosno da ga neće biti u mjeri u kojoj je to bilo prije uvođenja državnog nameta, ovaj derivat se i dalje prodaje na pumpama, zbog čega se apeluje na tržišnu inspekciju da ne prestaje sa kontrolama kako bi se spriječila dalja moguća zloupotreba lož-ulja.
Posljednja analize Udruženja naftnih kompanija Srbije potvrđuju da su cijene goriva u Srbiji i dalje među najnižima u regionu, s tim što su od 30. maja do 6. juna ipak malo povećane, pa je tako prije sedam dana benzin od 95 otkana koštao 1,305 a sada 1,34, dok je dizel umjesto 1,27 otišao na 1,28 evra.
Poslije BiH, Srbiji ima najjeftinije gorivo. Tu se, prije svega, misli na domaći benzin premijum BMB 95 koji košta 1,26 evra za litar. Najskuplji benzin evropskog kvaliteta je i dalje u Grčkoj 1,73 evra za litar, a u Srbiji je cijena nešto niža od prosjeka u regionu i košta 1,34 evra za litar.
Kada se izuzmu cijene u Grčkoj i Mađarskoj, gdje su državna zahvatanja veća nego u većini zemalja i Makedoniji i BiH, gdje su ti nameti najmanji, prosječne cijene goriva u ostalih sedam zemalja regiona su gotovo ujednačene, kažu u UNKS. Prosječna maloprodajna cijena benzina u 11 zemalja regiona je 1,37, a evrodizela 1,32 evra.
Miroslav Velicki, predsjednik Udruženja vlasnika privatnih pumpi smatra da će ova godina biti najteža u posljednjoj deceniji po pitanju prometa naftnih derivata Srbiji, jer se od početka godine bilježi pad prometa naftnih derivata za pet do sedam odsto, u odnosu na isti period prethodnih nekoliko godina.
Na smanjenje prodaje najviše je uticao pad kupovne moći stanovništva, rast cijena derivata, pad vrijednosti dinara u odnosu na evro, dok istovremeno plate nisu pratile rast evra. Do kraja godine se zbog toga očekuje dalji pad prodaje goriva na pumpama u Srbiji, jer pada kupovna moć građana, zaključio je Velicki. Politika