BEOGRAD, Zamrzavanja plata u javnom sektoru i penzija, iako više puta najavljivana kao urgentna mjera štednje, neće biti – saznaju “Novosti” u Vladi Srbije.
“Oslobađanje” primanja od stega dobra je vijest, posebno za skoro tri miliona građana koji zavise od državne kase, ali to ne znači da će bolje živjeti. Cijene će uskoro sigurno biti veće, jer će porez na dodatu vrijednost biti povećan, i to najvjerovatnije na 21 odsto.
Državna vlast odlučila je da odustane od zamrzavanja penzija i plata, jer takva mjera, prema procjenama, dala bi više štete nego koristi. Jedna od posljedica bio bi još veći pad ionako desetkovane potrošnje. Sa još tanjim kovertama građani bi bili prinuđeni da dodatno smanjuju svoje kupovine.
– Statistički podaci pokazuju godišnji pad prometa u maloprodaji od 6,2 odsto, ali realno, pazari su manji i do 20 odsto – ukazuje sagovornik “Novosti”.
– Kada bi u ovom trenutku i plate u javnom sektoru i penzije stavili “pod led”, bez obzira na simbolična povećanja, posebno kod primanja najstarijih sugrađana, promet bi sigurno bio znatno manji. Sve to se preliva na proizvodnju, koja će biti sve skromnija, a samim tim bi i bruto društveni proizvod bio ozbiljno ugrožen.
Oko 1,7 miliona najstarijih građana dobilo je u maju povišicu aprilskih primanja od 3,46 odsto, a i zaposleni u javnom sektoru dobili su toliku “povišicu”. Dok su penzioneri prosječno dobili 828 dinara više, javna je tajna da je rast primanja državne administracija bio, ipak, znatno veći. Prema nekim procjenama, njihove plate porasle su za oko 15 odsto. Toliki rast nije nadgradilo samo godišnje usklađivanje s rastom potrošačkih cijena, već i poseban način rangiranja zaposlenih službenika. Mnogobrojni su sa većim koeficijentima “zaslužili” i veće plate.
– Zamrzavanje plata i penzija ne bi imalo veliki efekat na uštedu, ali to bi bila dobra poruka da država želi socijalnu pravdu – kaže Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta. – Ipak, bilo bi dobro da država pribjegne bar zamrzavanju, ako ne i smanjenju visokih plata, koje su česte, kako u javnim preduzećima, tako i u Narodnoj banci Srbije. Nevjerovatno zvuči podatak da je prosjek plata u NBS – 108.000 dinara. Država bi mogla i da ukine pravo dobro pozicioniranim činovnicima da primaju zarade na više mjesta.
Otpuštanja
Ove godine među državnim službenicima neće biti otpuštanja. Reorganizacija radnih mjesta u svim sektorima koji se finansiraju iz državne kase sačekaće, kako “Novosti” saznaju, proljeće 2014. godine. Novosti