BANJALUKA, SARAJEVO, Vrijednost novih narudžbi za radove u inostranstvu, koje su bh. građevinska preduzeća zaprimila u prvom kvartalu ove godine, veća je za enormnih 182,4 odsto u poređenju sa posljednja tri mjeseca 2011. godine.
Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je i vrijednost poslova koje su naše kompanije izvršile izvan zemlje od januara do marta porasla za 21,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Stiče se utisak da bh. građevinci konačno ponovo počinju da bilježe uspjehe izvan svoje zemlje, a pogotovo ako se ovi podaci uporede sa onim iz prošle i pretprošle godine.
Preciznije, narudžbe u prvom kvartalu 2011. bile su “lakše” za čak 93,4 odsto nego u prva tri mjeseca 2010. godine.
Sindikalce ovi podaci raduju, ali ih, ipak, uzimaju sa rezervom. Priznaju, međutim, da pozitivnih pomaka ima.
“Polako se neki poslovi i tržišta dobijaju vani i oni mijenjaju ona koja smo imali u Libiji i u Iraku. No, to su samo počeci i nije ništa značajno. Vidite, da se vrati onaj status, trebaće unutrašnje pregrupisanje naših građevinskih firmi jer su sada razjedinjene, negrupisane. Ipak, moram naglasiti da su naši građevinski radnici ranije stekli velike rezultate u BiH, ali i u bivšoj Jugoslaviji, te u svijetu. Oni su kapacitet i priznati su”, ocjenjuje Šaban Kadirić, predsjednik Sindikata građevinarstva BiH.
Prema riječima Mile Ribića, predsjednika Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti RS, ovakvi podaci raduju predstavnike ovog sektora.
“To je, u svakom slučaju, dobra vijest. Može izgledati kao ohrabrenje, ali teško da možemo očekivati da će u narednom periodu našim građevincima biti mnogo bolje”, tumači Ribić.
Stanko Ivaštanin, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS, navodi da se nada da će naručeni radovi biti i realizovani.
“Dobro je da ide naprijed i dobar je to procenat. Ako radovi koji su ugovoreni budu i implementirani, rezultiraće to jačanjem građevinskog sektora kod nas”, rekao je Ivaštanin.
Prema dostupnim podacima, građevinci iz BiH u prva tri mjeseca najviše radova ugovorili su u Etiopiji, a zatim u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Njemačkoj i Srbiji.
Najveći naručioci
– Etiopija
– Hrvatska
– Crna Gora
– Njemačka
– Srbija
Nezavisne novine