BEOGRAD, Izvršni odbor Narodne banke Srbije povećao je danas referentnu kamatnu stopu sa 9,5 na 10 odsto.
NBS nije mijenjala referentnu kamatnu stopu od 19. januara, kada je smanjena sa 9,75 na 9,5 odsto.
Kako je saopštila centralna banka, iako je međugodišnja inflacija u aprilu bila oko donje granice inflacionog cilja, od maja se očekuje njen umjeren porast ka cilju. Taj porast biće posljedica rasta uvoznih cijena, dolaska nove poljoprivredne sezone, kao i rasta regulisanih cijena u drugoj polovini godine.
Prema projekciji NBS, inflacija će se krajem tekuće i početkom sljedeće godine kretati oko gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja. Imajući to u vidu, Izvršni odbor NBS odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu na 10 odsto.
Izvršni Odbor NBS podsjetio je da će stepen restriktivnosti monetarne politike u narednom periodu ključno zavisiti od brzine donošenja, intenziteta i implementacije programa fiskalne konsolidacije, uz nastavak aranžmana sa MMF-om.
U cilju dalje podrške finansijskoj stabilnosti Izvršni odbor NBS je na današnjoj sjednici odlučio da zadrži postojeće stope devizne obavezne rezerve, ali uz povećanje učešća dinarskog dijela izdvajanja devizne obavezne rezerve sa 20 na 27 odsto na izvore ročnosti do dvije godine, i sa 15 na 19 odsto na izvore ročnosti preko dvije godine.
Takođe, odlučeno je i da se poveća stopa obavezne rezerve na dinarske obaveze indeksirane deviznom klauzulom na 50 odsto za sve ročnosti.
Te mjere bi trebalo da umanje razliku između troška zaduživanja u dinarima i devizama, doprinesu stabilizaciji kretanja na deviznom tržištu i dodatno podstaknu dugoročno zaduživanje u narednom periodu, navedeno je u saopštenju.
Naredna sjednica Izvršnog odbora na kojoj će se donijeti odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 12. jula.
Referentna kamatna stopa ima ulogu signalizirajuće kamatne stope, kao i ulogu polazne kamatne stope, pošto se visina osnovnih kamatnih stopa na novčanom tržištu utvrđuje prema visini te kamatne stope.
To je stopa po kojoj NBS prodaje blagajničke zapise poslovnim bankama uz obavezu da će ih otkupiti za 14 dana. Tanjug